Yaklaşık bir yıl sonra: Almanya’da plastik poşet kullanımı tarihe karışacak

Yaklaşık bir yıl sonra: Almanya’da plastik poşet kullanımı tarihe karışacak

Federal Almanya’da Ocak 2022 itibarıyla tek kullanımlık plastik poşetlerin yasaklanması kararlaştırıldı. Manav reyonundaki ince plastik torbalar ise kullanımda kalıyor.

Federal Meclis’te kabul edilen yasaya göre, yasak kapsamına 15 ila 50 mikrometre kalınlığındaki plastik poşetler alındı, manav reyonunda bulunan ince plastik torbalar kapsam dışında bırakıldı.

Çevre Bakanı Svenja Schulze, plastik poşet yerine alışveriş sepetleri, yıkanabilir bezden torbaların iyi birer alternatif olduğunu belirtti.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ise poşet yasağının sembolik anlamı olduğu görüşünü savundu. WWF Almanya’da alışverişlerde kullanılan plastik poşetlerin tüm plastik kullanımının yüzde birine karşılık geldiğini kaydetti ve bu nedenle plastik kullanımının her alanda azalmasını talep etti. 

Almanya’da 2015’te plastik poşetlerin paralı olmasının ardından poşet kullanımı yüzde 64 azalmıştı. Ülkede bir kişi yılda ortalama 24 plastik poşet kullanıyor. Plastik, suda 400, toprakta ise 800 yılda yok olabiliyor. 

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT