Almanya'da "Yahudilere gaz sıkın" mesajı polisi harekete geçirdi... Evlere operasyon

Almanya'da "Yahudilere gaz sıkın" mesajı polisi harekete geçirdi... Evlere operasyon

Almanya'da yaşları 18 ile 62 arasında değişen 17 şüphelinin evine polis baskını düzenlendi.

Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nde polis "Yahudi karşıtı kışkırtmalara" karşı bir operasyon düzenledi.

Münih Başsavcılığı ve Bavyera Eyaleti Kriminal Soruşturma Bürosu tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, yaşları 18 ile 62 arasında değişen 17 şüphelinin olduğu vurgulandı. Şüphelilerden 2'sinin kadın, 15'inin erkek olduğu ifade edildi. Şüphelilerin "nefrete teşvik", "suç işlemesine göz yumma" ve "anayasa karşıtı semboller kullanma" suçlarını işledikleri savunuluyor.

Polise göre, kovuşturulan suçlar "çeşitli siyasi olguları" içeriyor.

"YAHUDİLERE GAZ SIKIN"

Polisin raporuna göre, şüpheliler, özellikle sosyal medya üzerinden "antisemit" mesajlar paylaştı. Bir okulun WhatsApp sohbet grubunda, "Yahudilere gaz sıkın" ifadesi yayıldı. Yine bir başka mesajda ise "Yahudi oğullarının katledilmesi ve yok edilmesi" gerektiğini söyleyen bir bildiri de yayıldı.

Toplam 17 evde yapılan aramalarda çok sayıda cep telefonuna ve dizüstü bilgisayarlara el kondu.

"CAYDIRMAK İÇİN..."

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann, "Antisemitizme karşı net bir sinyal"den bahsederken, Yahudilere karşı kışkırtmanın "önemsiz bir suç olmadığını" söyledi. Hermann, "Bu nedenle, potansiyel kışkırtıcıları da caydırmak için tüm suçları tutarlı bir şekilde kovuşturuyoruz" dedi.

Eyalet Adalet Bakanı Georg Eisenreich ise, Almanya'da antisemitizmin arttığı uyarısında bulundu. Eisenreich, "Almanya'da antisemitizm yeni ve tehlikeli bir zemin kazanmıştır" dedi. Eisenreich, "Şu anda sadece Yahudilere değil, bir bütün olarak demokrasimize yönelik kasıtlı ihlallerle karşı karşıyayız" diye belirtti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT