Yabancılara oturma belgesi düzenleyen şirketlere ceza yağdı

Yabancılara oturma belgesi düzenleyen şirketlere ceza yağdı

İstanbul'da, danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteren iş yerlerinin, çeşitli sahte belgeler kullanarak yabancı uyruklu kişilerin ikamet izni başvurularına aracılık ettiği tespit edildi.

İstanbul Emniyeti Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul genelinde danışmanlık şirketi adı altında faaliyet gösteren iş yerlerine yönelik sahte belge kullanarak yabancı uyruklu kişilerin ikamet izni başvurularına yardımcı oldukları tespit edilen denetimler gerçekleştirdi.

Bahçelievler ilçesinde yapılan denetimlerde, SGK, Maliye, İl Göç İdaresi ve zabıta memurları tarafından 3 farklı iş yerinde kontrol gerçekleştirildi. Denetimler sonucunda, 1 yabancı uyruklu kişinin izinsiz olarak çalıştırıldığı belirlendi.

Yakalanan kişi sınır dışı işlemleri için Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi. İş yerlerine ise Maliye görevlileri tarafından vergi usulsüzlüğü ve izinsiz işçi çalıştırma nedeniyle toplam 250 bin lira idari para cezası uygulandı.

Ayrıca, 25 Mayıs Perşembe günü sosyal medya platformları ve haber sitelerinde kolay vatandaşlık alınabileceğine dair paylaşımlar yapıldığının tespit edilmesi üzerine, ekipler tarafından yapılan incelemeler sonucunda şüphelilerin S.A. ve Ö.A. olduğu belirlendi.

Şüphelilerin Esenyurt ve Beylikdüzü'nde farklı gayrimenkul ve danışmanlık ofislerine sahip olduğu tespit edildi. Söz konusu iş yerlerine Maliye, İl Göç İdaresi ve zabıta görevlileri ile birlikte denetim yapıldı.

Denetimler sonucunda iş yerlerine vergi usulsüzlüğü ve izinsiz çalışmadan dolayı toplam 200 bin lira idari para cezası uygulandı. Şüpheliler tarafından izinsiz çalıştırılan bir kişi ise sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.


 

HABERE YORUM KAT