WhatsApp üzerinden yeni dolandırıcılık

WhatsApp üzerinden yeni dolandırıcılık

Soruşturma makamları özellikle haince bir dolandırıcılık konusunda uyarıda bulunuyor: Faillerin kurbanlarıyla WhatsApp üzerinden birkaç kez iletişime geçtiği görülüyor.

İnternet dolandırıcıları giderek daha da yüzsüzleşiyor: E-posta yoluyla yapılan bir kimlik avı, ticari bir dolandırıcılık ya da WhatsApp üzerinden yapılan bir torun kandırmacasının ardından failler kurbanlarıyla tekrar iletişime geçebiliyor. Aşağı Saksonya Kriminal Dairesi (LKA) buna karşı uyarıyor.

Yeni mesajlar, polis veya diğer yetkililer gibi resmi kurumlar tarafından gönderilmiş izlenimi vermeyi amaçlıyor. Dolandırıcılığın suç bilgisine dayandığı belirtiliyor. Bunun nedeni, örneğin isimlerden, hasar miktarlarından veya diğer ayrıntılardan bahsedilerek önceki suça atıfta bulunulmasıdır.

KİMLİK AVI DOLANDIRICILIĞI

Suçlular mesajlarını inandırıcı göstermeye çalışıyor ve kurbanlarını örneğin kaybettikleri paralarını geri alabileceklerine inandırıyorlar.

Ancak LKA'nın açıklamasına göre, temasın arkasındaki amaç aslında daha çok kimlik avı ya da başka bir dolandırıcılık. Polis, faillerin daha fazla hesap, kimlik ve erişim verisi elde etmeye çalıştığı, kurbanlarını sahte web sitelerine çekecek ya da onları tekrar para transfer etmeye ikna etmeye uğraşacağını söyledi.

Bu nedenle LKA, alıcılara bu tür mesajlara cevap vermemelerini veya içerdikleri talimatları uygulamamalarını tavsiye ediyor. Ne polis ne de diğer yetkililer, Messenger üzerinden bir suçun mağdurlarıyla iletişime geçip onlardan yukarıda belirtilen eylemleri gerçekleştirmelerini istemiyor. Bu duruma dikkat etmek gerekiyor.

Bu tür mesajlar alan kişiler yerel polis karakollarına başvurmalılar. Hassas verileri ifşa eden ya da para transferi yapan herkes bankasıyla iletişime geçmeli ve ardından polise şikayette bulunmalıdır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT