Viyana’da Müslümanlar ve uyumla ilgili sert tartışma: Uyum Bakanlığı’na tepki 

 Viyana’da Müslümanlar ve uyumla ilgili sert tartışma: Uyum Bakanlığı’na tepki 

Avusturya Uyum Bakanlığı’na bağlı Avusturya Entegrasyon Fonu’nun  hazırladığı bir kamuoyu araştırma raporunda tek taraflı tezlerin yer aldığı, Avusturya’da özelde Türkiye göçmenlerine ve genelde göçmenlere karşı önyargıları güçlendirdiği ileri sürüldü. 

Viyana’da yayımlanan “Yenivatan” gazetesinin bir haberinde, bu raporla ilgili yeni patlayan bir iç tartışmaya dikkat çekildi. Buna göre, Avusturya’nın seçim araştırmaları alanında uzmanlaşmış en güvenilir kurumlarından SORA Enstitüsü’nün Müdürü Günther Ogris, “Integrationsfond” ve hazırlattığı rapora ağır eleştiriler yöneltmişti. Ogris, Avusturya’nın önde gelen günlük gazetelerinden, sosyal demokrat eğilimli Der Standard’da yayımladığı bir yazıda, raporun düşmanlık ve önyargıları kışkırtıcı bir içeriği olduğu tezini ileri sürmüştü. 

KARALAMAK İÇİN YAZILMIŞ

Günther Ogris, “Avusturya Entegrasyon Fonu bu çalışmayı internet sitesinden kaldırmalı, kamuoyunu yanılttığı için özür dilemeli ve görevinin bilincine varmalıdır” diye yazarken, Yenivatan’daki haberde, “Avusturya’daki Türk derneklerinden hâlâ ses gelmemesi dikkat çekti” ifadeleri de dikkat çekti. 

Yenivatan’ın internet sitesindeki haberde Ogris’in temmuz sonundaki tepkisi şöyle hatırlatıldı:  

“Integrationsfond 2000 yılından bu yana  göçmenler ve özellikle Türkler  hakkında çarpıtılmış araştırmalar yayınlayarak aslında entegre etmiyor, kamuoyunu doğru bilgiler ile aydınlatmıyor, tam tersine, bilimsellikten uzak çanak sorular ve bağımsız olmayan kişi, kurum ve kuruluşların sahib olduğu araştırma şirketler ile Müslümanlar ve özellikle Türkiye göçmenleri hakkında düşmanlık ve önyargıları artırıyor, iddiasını Avusturya’nın en güvenilir sosyal araştırmalar kurumu SORA’nın Başkanı Günther Ogris’in 'Der Standard' gazetesinde kaleme aldığı bir analizde sert bir şekilde dile getirmesi şaşkınlık yarattı.

'Avusturya Hükümeti Uyum Bakanlığına bağlı Entegrasyon Fonu (Integrationsfond) bu çalışmayı internet sitesinden kaldırmalı, kamuoyunu yanılttığı için özür dilemeli ve görevinin bilincine varmalıdır' diyen Ogris, 'Kendilerince yaptırılan araştırmalar önyargıları güçlendiren propagandalar olmamalı, bilakis kendi stratejilerini iyileştirmeye yönelik hizmet etmelidir' görüşünü dile getirdi. 

ÇARPITMA DERSİ VEREBİLECEK BİR ARAŞTIRMA

Kısa adı SORA olan 'Institute for Social Research and Consulting  Enstitüsü' Müdürü Günther Ogris, Der Standard gazetesi için konuk yazar olarak kaleme aldığı makalesinde, Avusturya Entegrasyon Fonu’nun 'Göç ve Entegrasyon Bağlamında Sosyal Yangın Yerleri' araştırmasının, 'azami düzeyde çarpıtma konusunda ders kitaplarına geçebilecek bir araştırma' olduğunu belirtti.

Ogris’in 'Entegrasyon Fonu’nun 'Sosyal Yangın Yerleri' adlı çalışması çarpıtılmış değersiz bir araştırmadır' başlıklı yazısında şu bölümler dikkat çekti: 

'Tezler içerik olarak tek taraflı kaleme alınmış ve dolayısıyla geçerliliğinden yola çıkılamaz. Bilimsel açıdan temiz, içeriksel açıdan temelli ve maddi gerçeklerin gerçek bir yansımasını sunan bir tablo bu verilerle elde edilemez. Çalışma olsa olsa yanlı bir bakış açısı ve önyargıları güçlendirmek amacıyla kullanılmaya uygundur.

Kullanılan terimler dahi yazarların tartışma amaçları konusunda ipuçları veriyor. ’Sosyal Yangın Yerleri’ terimi, Viyana başta olmak üzere kundaklama ve yanan arabaları göz önüne getirmek ve  Avusturya kamuoyunda korku yaratmak amacıyla kullanılıyor. Böylece işsiz, evsiz, bağımlılık hastası, sığınmacı ve sadece göç etmiş insanlar ’çok tehlikeli’ olarak sınıflanmakta ve dilsel açıdan yangın imajı ile ilişkilendirilmektedir.'”

Yenivatan’da, Günther Ogris’in sert eleştiriler içeren yazısının tam çevirisi de yer aldı.

+49-VİYANA

GÖRSEL: Ömer Yaprakkıran

KAYNAK: www.yenivatan.at

 

HABERE YORUM KAT