Verdi'den kreşlere 3 günlük grev çağrısı

Verdi'den kreşlere 3 günlük grev çağrısı

Verdi sendikası, daha iyi çalışma koşulları talep ederek Senato üzerindeki baskıyı artırmayı hedefliyor. Bunun için belediye kreşlerine birkaç gün boyunca kapalı kalmaları çağrısında bulundu.

Perşembe günü yapılan ilk uyarı grevinin ardından, Verdi sendikası gelecek hafta Berlin'deki belediye kreşlerinde daha fazla iş bırakma çağrısında bulundu.

Verdi sözcüsü, cuma günü yaptığı açıklamada, belediye şirketleri tarafından işletilen yaklaşık 280 kreşte pazartesi gününden itibaren üç gün süreyle greve gidileceğini duyurdu. Bu kreşlerde yaklaşık 7.000 anaokulu öğretmeni ve diğer çalışanlar, yaklaşık 35.000 çocuğa bakıyor. Perşembe günü olduğu gibi, birçok merkezin tamamen kapanacağı ve birçok ebeveynin alternatifler düşünmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

İlk uyarı grevine yaklaşık 2.500 çalışan katıldı ve belediyeye ait kreşlerin üçte ikisi kapalı kaldı. Sendika, personel sıkıntısı yaşanan belediye kreşlerinde eğitim kalitesini güvence altına alan ve çalışanlara rahatlama sağlayan bir toplu sözleşme yapılmasını talep ediyor. Bu sözleşme, grup büyüklüklerine ilişkin düzenlemeleri, iş yükünün dengelenmesini ve daha iyi eğitim imkanlarını içermelidir. Senato ise bu konuda görüşmeyi reddederek, Berlin'in Alman Federal Eyaletleri Toplu İş Sözleşmesi (TdL) üyesi olduğunu ve tek başına hareket edemeyeceğini belirtti.

Eğitim idaresine göre, Berlin'de çoğu bağımsız kuruluşlar tarafından işletilen toplam 2.900 civarında kreş bulunuyor. Bu kreşlerde yaklaşık 165.000 çocuk bakılıyor. Kreşlerin yaklaşık onda biri devlet tarafından işletiliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT