Ve yıllar sonra Hanau katliamı için "özür" geldi

Ve yıllar sonra Hanau katliamı için "özür" geldi

Hanau katliamından yıllar sonra CDU'lu Hessen İçişleri Bakanı Roman Poseck kritik bir açıklama yaptı ve "Yapılan hatalardan dolayı açıkça özür diliyorum" dedi.

19 Şubat 2020 akşamı aşırı sağcı bir adam, Hanau'da göçmen kökenli dokuz kişiyi, annesini ve kendisini vurarak öldürmüştü. Bu yılın Ocak ayından bu yana görevde olan Hessen İçişleri Bakanı Roman Poseck (CDU), hayatta kalanların ve yaslı ailelerin şimdiye kadar eyalet hükümetinden bekledikleri açıklamayı yaptı.

Poseck hafta başında kurbanların aileleriyle özel olarak bir araya geldi. Bakan daha sonra Perşembe günü Wiesbaden'de düzenlediği basın toplantısında onlara hitaben şunları söyledi:

"Yapılan hatalardan dolayı açıkça özür diliyorum."

Poseck, akrabaların daha fazla acı çekmek zorunda kalmalarından dolayı "son derece üzgün" olduğunu söyledi.

POLİS HATALARINDAN BAHSETTİ

Poseck, "suç gecesi ve sonrasında" polis tarafından yapılan hatalara örnek olarak, polis acil çağrı sisteminin çalışmamasını ve ölüm bildirimlerinin yapılma şeklini gösterdi. Poseck, böylesine olağanüstü bir operasyonda hatalar ne kadar anlaşılabilir olsa da, "bazı önemli yerlerde" polisin çalışmalarının gereklilikleri karşılamadığını söyledi.

Poseck'in selefi ve CDU'lu meslektaşı Peter Beuth hem doğrudan görüşmeyi hem de özür dilemeyi her zaman reddetmişti. Bu nedenle sadece eyalet parlamentosundaki muhalif politikacılar tarafından eleştirilmekle kalmadı. Beuth o dönemde istifa çağrılarıyla da karşı karşıya kalmıştı. O dönemde CDU/CSU'nun koalisyon ortağı olan Yeşiller, Beuth'un soruşturma komisyonunda pişmanlığını dile getirmesine rağmen özür dilememesinden rahatsız olmuştu.

"BÖYLE BİR ŞEYİN BİR ASLA YAŞANMAMASI İÇİN..."

İçişleri Bakanı Poseck, insanların haklı olarak devletin kendilerini korumasını beklediğini söyledi. Hanau'da bu başarılamamıştı. Saldırı Hessen için bir dönüm noktası oldu. Poseck, "Böyle bir şeyin bir daha asla yaşanmaması için her şey yapılmalı" dedi.

Basın toplantısında Poseck'in amacı, eyalet hükümetinin saldırıdan ve polise yönelik eleştirilerden ne gibi sonuçlar çıkardığını ya da çıkarmayı planladığını açıklamaktı.

Poseck'in koruma eksikliğine ilişkin özrü, eyalet parlamentosunun saldırıya ilişkin soruşturma komisyonunun nihai raporunda seçtiği ifadenin neredeyse kelimesi kelimesine aynı olması dikakt çekti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT