Ve Alman polisi harekete geçti: Tüm sınırlarda kontrol başlıyor

Ve Alman polisi harekete geçti: Tüm sınırlarda kontrol başlıyor

Avrupa Futbol Şampiyonasında güvenliği sağlamak amacıyla sınır kontrollerinde artış olabilir. Önlem bugün başlıyor.

Federal Polis, Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle Cuma gününden itibaren tüm Almanya sınırlarında geçici kontroller gerçekleştirebilir. Federal İçişleri Bakanlığı'nın Perşembe akşamı yaptığı açıklamaya göre bu kontroller, bugüne kadar sınır kontrollerinin yapılmadığı Danimarka, Fransa ve Benelüks ülkeleri sınırlarında da gerçekleştirilecek.

Buna ek olarak Schengen bölgesinden gelen yolcular da hava trafiğinde ve limanlarda kontrol edilebilecek. Verilen bilgiye göre kontroller “duruma bağlı ve esnek” olacak.

AMAÇ NE

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Avrupa Futbol Şampiyonasında güvenliğin “birinci öncelik” olduğunu açıklayarak, “Güvenlik makamlarının maksimum düzeyde görevlendirilmesiyle akla gelebilecek tüm tehlikelere karşı kendimizi silahlandırıyoruz” dedi. Odak noktası ise İslamcı terör tehdidinden holiganlara ve siber saldırılara kadar uzanıyor.

“Esnek ve geçici kontroller”, “seyahat ve yolcular üzerindeki etkiyi en aza indirmeyi” amaçlıyor.

Almanya'nın tüm iç Schengen sınırlarındaki geçici kontrollerin 19 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edeceği AB düzeyinde bildirildi. Bu nedenle tüm yolculardan sınırı geçerken geçerli seyahat belgelerini yanlarında bulundurmaları isteniyor.

Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana çeşitli ülkelerle olan sınırlarda sınır kontrolleri uygulanıyor. Almanya'nın Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre ile olan sınırlarında Aralık ayı ortasına kadar kontroller yapılırken, Almanya-Avusturya sınırında da Kasım ayı ortasına kadar kontroller yapılması emredildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT