Vatandaşlık parasında büyük değişiklik: Vatandaşlara yeni fırsatlar!

Vatandaşlık parasında büyük değişiklik: Vatandaşlara yeni fırsatlar!

Almanya'da yapılan bir reform önerisi, vatandaşlık geliri alıcılarına daha fazla çalışma ve gelir artışı teşviki sunmayı amaçlıyor. Öneri, düşük gelirli bireylere daha yüksek miktarda destek sağlarken, iş arayanlara yeni fırsatlar sunuyor.

Almanya'da, yüz binlerce ortalama gelire sahip kişiye ekonomik açıdan olumlu sonuçlar doğurabilecek bir vatandaş gelir reformu tartışılıyor. Bu reform, iş gücü piyasasını canlandırarak ve devletin gelirlerini artırarak ekonomik etki yaratabilir.

ORTALAMA GELİRLİLER DAHA FAZLA PARA ALMALI

Federal Çalışma Bakanlığı adına Ifo Enstitüsü ve Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) işbirliğinde geliştirilen reform önerisi, daha uzun süre çalışmaya ve gelirleri arttırmaya yönelik teşvikler yaratmak amacıyla ek gelir kurallarının gözden geçirilmesini öngörüyor.

Önerilen reform aşağıdaki düzenlemeleri içeriyor:

İlk 100 Euro'luk ek kazanç için: vatandaşlık ödeneğinde kesinti yapılmayacak

101 ila 520 Euro arasındaki ek kazançlar için: Vatandaşlık ödeneği gelirin yüzde 80'i oranında azaltılacak

521 ila 2000 Euro arasındaki ek kazançlar için: Vatandaşlık Ödeneği gelirin yüzde 70'i oranında azaltılacak. Mevcut sistemde yüzde 70 kuralı sadece 1000 Euro'ya kadar olan ek kazançlar için geçerlidir.

Örnek hesaplamalar, reformun birçok çalışanın mali durumunu iyileştireceğini gösteriyor.

UZMANLAR İYİMSER

Vatandaşlık ödeneği alanlar daha fazla para alacak, devlet harcamalardan tasarruf edecek ve ek tam zamanlı işler işgücü açığını hafifletecek. Ifo Enstitüsü'nden Andreas Peichl, reformun yaklaşık 136.000 kişiyi işe yerleştirebileceğini tahmin ediyor.

Reform önerisi henüz yasalaşmadı. Ancak Ifo Enstitüsü'nden Maximilian Blömer'e göre "uygulamanın önündeki engellerin aşılması nispeten kolay olacak". Blömer ayrıca reformun halk arasında geniş bir kabul göreceği görüşünde. Temsili bir anketin sonuçları da bunu destekliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT