Uzmanlar uyardı, Salmonella riski: Kuruyemiş karışımı geri çağırılıyor

Uzmanlar uyardı, Salmonella riski: Kuruyemiş karışımı geri çağırılıyor

Almanya’da marketlerde satılan bir meyveli kuruyemiş karışımı ürünün içeriğinde “Salmonella” tespit edildiği iççin geri çağrılıyor.

Almanya’da üretici hatası ürün vakaları yaşanmaya devam ediyor. Şimdi ise marketlerde satılan bir fındık meyve karışımı kuruyemiş paketi bakteri taşıdığı gerekçesiyle geri toplatılıyor.

Söz konusu geri toplatılan ürünün Baden-Württemberg, Bavyera, Berlin, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Aşağı Saksonya, Kuzey Ren-Vestfalya, Rheinland-Pfalz, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde satıldığı açıklandı.

SALMONELLA TESPİT EDİLDİ

Geri çağrılmadan etkilenen ürünün “Ehrlich Bio! Frucht Nuss & Schokolade" fındık karışımı olduğu bildirildi.

Etkilenen ürünün son tüketim tarihi 5 Temmuz 2024 olarak açıklandı. Diğer son kullanma tarihli ürünler geri çağrılmadan etkilenmedi. Müşteriler, etkilenen ürünleri, satış noktasına iade edebilir ve makbuz olmadan da para iadesi alabilirler.

SALMONELLE NEDİR?

Salmonella, gıda kaynaklı enfeksiyonlara en sık neden olan bakterilerdir. Özellikle hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler için tehlikelidir. Salmonella bakterileriyle kirlenmiş gıdaların tüketilmesi rahatsızlık, ishale, kusma ve ateşe neden olabilir.

Tüketimden sonraki kuluçka süresi genellikle 48 saattir, nadiren üç güne kadar çıkabilir. Bu belirtiler küçük çocuklarda, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ve yaşlılarda daha sık görülebilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT