Uzmanlar uyardı: Çocuklarınızı popüler atıştırmalıktan uzak tutun

Uzmanlar uyardı: Çocuklarınızı popüler atıştırmalıktan uzak tutun

Uzmanlar çocukların sevdiği atıştırmalık olan “pirinç keklerine” karşı ebeveynleri uyardı. Bu atıştırmalıkların çoğunun zehirli toksinler içerdiği tespit edildi.

Marketlerde satılan atıştırmalıklar özellikle çocuklar tarafından sıklıkla tüketilir. Pirinç kekleri de son dönemlerde çocuklar arasında oldukça popüler bir atıştırmalık. Ancak şimdi uzmanlar ebeveynleri, bu atıştırmalığa karşı uyarıyor.

ÇITIR ATIŞTIRMALIKTA ZEHİRLİ ARSENİK BULUNDU

Öko-Test 2009 yılında pirinç keklerinde kanserojen arsenik tespit etmişti. Ve ardından 2016 yılında bu keklere yasal bir sınır getirilmişti. Ancak o zamandan bu zamana pek bir şey değişmedi. Şimdi test edilen pirinç keklerinin o yıllardakinden daha fazla kanserojen madde içerdiği tespit edildi.

İncelemede 18 pirinç keki test edildi. Toplam 11 ürün, arsenik ve diğer şüpheli maddeler nedeniyle testten geçemedi. Sadece bir ürün test uzmanlarını ikna edebildi ve "çok iyi" notunu aldı.

ALDİ VE DM’NİN ÜRÜNLERİ SINIFTA KALDI

Arsenik uzun vadede kanser riskini artırabilir. Bu toksin yer kabuğunda ve dolayısıyla pirinç bitkisinin çok fazla emdiği yerde bulunur. Bu nedenle bu atıştırmalık çocuklar için son derece tehlikelidir.

Zayıf notunu alan pirinç keki markaları:

Aldi: Organik Mini elmalı pirinç kekleri

Dm: Organik elmalı pirinç kekleri

Babylove: Organik Mini Pirinç Kekleri Elmalı & Havuçlu

Değerlendirmesi “çok iyi” olan testin galibi ise Rossmann oldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT