Uzmanlar açıkladı: Depresyonu tetikleyen hastalık

Uzmanlar açıkladı: Depresyonu tetikleyen hastalık

Yapılan bir araştırmaya göre bağırsak hastalıkları ve depresyon arasında önemli bağlantılar ortaya çıktı.

Almanya'da birçok insan depresyonla mücadelede ediyor. Özellikle kadınlar ve yaşlılar arasında depresyon oldukça yaygın.

Aalborg Üniversitesi'ndeki araştırmacılar şimdi depresyonun gelişmesinin başka bir nedenini keşfettiler. Yeni bir çalışmada bilim adamları, Crohn hastalığı gibi kronik inflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD) ile depresyon ve durumların gelişimi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar bu sonuca çeşitli çalışmaların meta-analizini yaparak ulaştılar. Bunlar arasında, ruhsal hastalığın ortaya çıkışının incelendiği kronik inflamatuar barsak hastalığı olan 150.000'den fazla hasta bulunuyordu. İncelenen hastalarda depresyon ve anksiyete bozuklukları riski yüksek çıktı.

Depresyondan muzdarip olanlarda da bağırsak hastalığına yakalanma riski de yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre risk, depresyonu olmayan kişilere göre iki kat daha fazla.

KRONİK İNFLAMATUAR HASTALIKLARI NELER?

Kronik inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) , sindirim sisteminde kronik inflamasyona yol açan hastalıkları ifade eder. Vakaların yaklaşık yüzde 90'ına ülseratif kolit ve Crohn hastalığı neden oluyor. Semptomlar karın ağrısı, ishal ve kanlı ve mukuslu dışkıları içerir. Hastalığın nedeni belirsiz. Bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonları veya aile öyküsü genellikle neden olarak gösterilmektedir. Şu anda tedavisi yoktur, ancak ilaçlar genellikle iltihabı başarılı bir şekilde bastırabilir. Ağır vakalarda ameliyat da rahatlama sağlayabilir.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT