Uyum programları tıkandı: “Pandemi göçmenler için zorlu bir sınav”

Uyum programları tıkandı: “Pandemi göçmenler için zorlu bir sınav”

Alman hükümetinin uyum görevlisi, göçmenler ve mülteciler için pandemi sürecinin ekonomik açıdan zor bir süreç olduğunu hatırlattı, uyum programlarının sekteye uğramaması gerektiğinin altını çizdi.

Federal Alman hükümetinin Uyum Görevlisi Annette Widmann-Mauz, korona pandemisinin göçmenler ve mülteciler için ekonomik açıdan daha zorlu bir sınav olduğunu söyledi. 

DW Türkçe’nin haberine göre Widmann-Mauz, “Çoğunlukla pandeminin ekonomik sonuçlarının özellikle hissedildiği perakende, lojistik alanlarında ya da otel ya da restoran işletmelerinde çalışıyorlar. Bunun yanı sıra uyum için önem teşkil eden çoğu program, pandemi nedeniyle ya çok kısıtlı olarak gerçekleştiriliyor ya da hiç gerçekleştirilemiyor” dedi.

Widmann-Mauz, uyum sürecinin koronaya rağmen kesintiye uğramaması gerektiğini söyleyerek Ulusal Uyum Planı’na da dahil edilen “dijital hamleden“ bahsetti. Dijital hamle, özellikle kariyerinin başında olan kadınların işgücü piyasasına daha kolay dahil olabilmeleri için gereken dijital eğitim kurslarını, dil desteğini ve sosyal ağ desteği yaratmak için danışmanlık birimlerini kapsıyor. Bu program ayrıca bireysel uyum süreçlerinin yönetimine verilen dijital desteği de içeriyor.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT