Utku Çakırözer’den test paralarına tepki: “Yurtdışı Türklerine büyük vefasızlıktır, ayıptır”

Utku Çakırözer’den test paralarına tepki: “Yurtdışı Türklerine büyük vefasızlıktır, ayıptır”

CHP milletvekili Çakırözer, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da ülkeye girişlerde karantina uygulayan ülkelere Türkiye’den dönüşlerde yapılan Covid-19 testleri için 110 lira alınmasına tepki gösterdi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Eskişehir Çakırözer, “Türkiye’de kimseden test parası alınmazken, yurtdışında yaşayan Türkler ve mavi kartlı olan Türkiye kökenli kardeşlerimizden test için bu paraları istemek büyük ayıptır. Cebindeki tüm parasını tatil yörelerinde ya da memleketinde bırakan bu insanlardan bir de test parası istemek vefasızlıktır, fırsatçılıktır” dedi. 

TEST PARASI ÖDETMEYİN

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, salgın nedeniyle yurt dışına çıkışlarda PCR testi şartı arayan ülkeler için test karşılığında 110 lira alınacak olmasına tepki gösterdi. 

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer

 

Almanya başta olmak üzere Avrupa’da ülkeye girişlerde karantina uygulayan ülkelere Türkiye’den dönüşlerde yapılan Covid testleri için 110 lira alınmasının büyük vefasızlık olduğunu belirten Çakırözer, şunları söyledi: 

“Türkiye’de kimseden test parası alınmazken, yurtdışında yaşayan Türkler ve mavi kartlı olan Türkiye kökenli kardeşlerimizden test için bu paraları istemek büyük ayıp. 5 kişilik bir ailenin sadece test masrafı 500 lirayı geçiyor. Bu insanlar zaten her şeyi göze alıp vatanına ailesini görmeye, üç beş gün tatilini yapmaya gelmiş. Şu zor dönemde cebindeki tüm tatil parasını ya memleketinde ya da tatil yörelerinde bırakıyor. Bir de üstüne çıkarken 110 lira Covid testi parası istemek vefasızlıktan başka bir şey değildir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve mavi kartlı kardeşlerimizden test ücreti alınmasına derhal son verilmelidir.”  

SEYAHAT UYARILARININ KALDIRILMASINI İSTEDİ

Çakırözer, Almanya’nın Türkiye’ye uyguladığı seyahat kısıtlamalarının kaldırılması çağrısında da bulunarak, “3 buçuk milyon Türkiye kökenli kardeşimizin yanı sıra Almanya’dan Türkiye’ye gelmek isteyen milyonlarca Alman turist var. Alman vatandaşının Türkiye’de yatırımı var, evleri var.  Uyarıların kaldırılması iki ülke halkının da yararınadır” dedi. Çakırözer, Türk ve Alman Dışişleri Bakanlarının Berlin’de gerçekleştireceği toplantıda, aile birleşimi için aylardır Almanya Büyükelçiliği ve konsolosluklarından yanıt alamayan binlerce yurttaşın sorununa çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. 

“AYLARDIR VATAN HASRETİ İÇİNDELER”

Almanya’da yaşayan 3,5 milyona yakın Türkiye kökenli insanın Türkiye’ye yapacakları seyahatlerin önemine değinen Çakırözer, “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını ve uçmayı bekleyenler arasında yılda sadece bir kez gelebilen yüzbinlerce gurbetçimiz var. Onlar bu bir tek seyahatte annelerini, babalarını, çocuklarını görebilmekte. O açıdan  büyük önem taşımakta. Seyahat özgürlüklerini derhal sağlamak zorundayız” dedi. 

AİLE BİRLEŞİMLERİ ARTIK ÇÖZÜLMELİ 

Çakırözer, salgın döneminde aile birleşimi için aylardır Almanya Büyükelçiliği ve konsolosluklarından yanıt bekleyen yurttaşların mağduriyetlerinin de bir an önce giderilmesini istedi. Çakırözer, Almanya'daki eşleriyle, aileleriyle birleşmeyi bekleyen binlerce yurttaşın pandemi gerekçesiyle vizelerinin verilmediğini hatırlatarak, şunları söyledi: 

“Almanya’ ya gitmek için aylardır konsolosluk kapılarında aile birleşimi vizesi için çile çeken binlerce vatandaşımız da, Almanya’dan gelecek turistler kadar önemli. Pandemi öncesi aile birleşimi sınavını geçenler var, vizesi onananlar var. Normalde vize onandıysa vatandaşımıza verilmesi lazım ama pandemi gerekçesiyle bu vizeleri teslim etmiyor. Uçuşlar başladı ama vizeler verilmediği için yüzlerce binlerce aile perişan. Aralarında eşinden çocuğundan aylardır ayrı olanlar var, babası yanında olmadan doğan çocuklar var. Psikolojik bunalımlar, evlilikleri bozulma noktasına gelenler var. Aylardır Almanya Büyükelçiliği ve konsoloslukları önünde bekleyen binlerce yurttaşın talepleri de bir an önce karşılanmalıdır.”

Çakırözer, Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu’nun bu hafta yapacağı Berlin ziyaretinde aile birleşimi bekleyen on binlerce Türk vatandaşının sıkıntılarının da mutlaka ele alınması  ve çözüme bağlanması gerektiğini vurguladı. 

+49 – BERLİN

KAPAK FOTO:  National Cancer Institute on Unsplash

HABERE YORUM KAT