Usta oyuncu Almanya'da toprağa verildi, Alman eşinin anlattıkları sevenlerini üzdü!

Usta oyuncu Almanya'da toprağa verildi, Alman eşinin anlattıkları sevenlerini üzdü!

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Mehmet Ulay, akciğer kanseri tedavisi gördüğü Almanya'da hastanede 4 Eylül'de vefat etti. Ulay'ın son yolculuğu için Nürnberg'de bir cenaze töreni düzenlendi.

Usta oyuncu Mehmet Ulay'ın cenazesi, Almanya'da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Fürth Mevlana Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Nürnberg Objektif Kültür Merkezi'nde (OKM) gerçekleştirilen törenle uğurlandı.

Cenaze törenine, sanatçının eşi Ursula Schibat Ulay, kızı Elif Ulay ve yakınlarının yanı sıra Başkonsolos Fatma Taşan Cebeci, OKM Başkanı Cihan Kente, OKM Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Ertuğrul Karakaya, Belediye Meclis üyesi Aynur Kır ve birçok oyuncu katıldı.

6-1.webp

Mehmet Ulay'ın Almanya'da ilk Türk tiyatro grubunu kurarak gençlere tiyatro sevgisini aşıladığı ve Türk-Alman dostluğunu güçlendirmek için önemli bir köprü görevi üstlendiği belirtildi. Ayrıca, Almanya'nın farklı kentlerindeki Türk tiyatro gruplarına destek verdiği vurgulandı.

Ursula Schibat Ulay, eşi Mehmet Ulay'la 51 yıl önce tanıştıklarını ve 45. evlilik yıl dönümlerini Haziran ayında kutladıklarını paylaştı. Uzun bir birlikteliklerinin ardından Mehmet Ulay'ın son zamanlarda hastanede uzun süre kaldığını ve hatta telefonlara bile cevap vermediğini ifade etti. Mehmet Ulay'ın anısını gülümseten işlerle hatırlandığını dile getirdi.

Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, Mehmet Ulay'ın yönettiği oyunlarla insanların hayal dünyasında renkli yolculuklara çıkardığını söyledi. Büyük ustanın vefatının bir araya getirdiği insanların önemli olduğunu vurguladı ve Mehmet Ulay'ı Nürnberg camiasının bir parçası olarak hatırladı.

Mehmet Ulay'ın cenazesi, 15 Eylül tarihinde Nürnberg güney mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

HABERE YORUM KAT