• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Berlin 25 °C
 • Frankfurt 22 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 16 °C

Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kongresi

Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kongresi
- Atatürk Üniversitesi İletişim ve Açık Öğretim fakültelerince organize edilen kongrede bilim adamları, oyunun felsefesi, oyun kültürü, milli kimliğin inşasında oyun ve oyuncak konularında sunum yapacak

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi İletişim ve Açık Öğretim fakültelerince organize edilen Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kongresi başladı.

Palandöken Kayak Merkezi'nde bir otelde düzenlenen kongre kapsamında, akıl oyunları sergisi, geçmişten günümüze oyuncaklar ve yöresel bebekler sergileniyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesince organize edilen Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, göreve geldiğinde Erzurum'un oyuncak merkezi haline gelmesi için proje başlattıklarını belirtti.

Kongrede, oyun ve oyuncak sektörünün felsefesinin konuşulacağını dile getiren Sekmen, "Ülkemize getirisini de konuşmamız lazım. Bundan bir hafta önce Erzurum'a, Oyuncak İhtisas OSB'si kurdurma kararı alındı. Türkiye'nin ve dünyanın oyuncağı Çin'de üretiliyor. Hem paramız dışarı gidiyor hem de sağlıksız ürünler ülkemize geliyor. Kendi paramızla kendi çocuklarımızı sağlıksız hale getiriyoruz" diye konuştu.

Sekmen, yüz yıllardır süre gelen oyunların yaşayan tarih olduğunu ifade ederek, toplumun yaşadığı, paylaştığı kültürün oyun sayesinde gelecek nesillere aktarıldığını söyledi.

Anadolu'nun köy ve kent hayatını süsleyen oyun kültürünün gelişen teknolojiyle yerini oyuncaklara bıraktığını hatırlatan Sekmen, şunları kaydetti:

"Ülkemizdeki oyuncak sektörü Avrupa'ya nazaran daha az gelişmiş durumdadır. Her geçen gün gelişen oyuncak sektörü de ülkemizde arzu edilen yere ulaşacaktır. Her şeyden önce ekonomiyi geliştirmek zorundayız. Oyuncak sektörünün gelişmesi hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de sağlıksız ürünlere 'dur' diyecek. Yurt dışından gelen oyuncakların çok büyük riskleri var. Bu ithalatın durdurulması, bu tip sağlıksız ürünlerin girişini durdurmak için laboratuvarlara ihtiyacımız var. Sağlıkta dayanıklı ürünler üretmemiz gerekiyor. Erzurum'da oyuncak sektörünün merkezini oluşturacağız. Yine, Atatürk Üniversitesi ile şehrimizi sağlık ve medikal ürünler merkezi yapma konusunda da girişimlerimiz devam ediyor."

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak da Uluslararası Oyun ve Oyuncak Kongresi'nin Türkiye'de ilk olduğunu belirtti.

Oyun ve oyuncakların da uzmanlık istediğini ifade eden Koçak, "Her insan bir oyuncudur. Yeryüzü bir oyun sahnesidir. Bugüne kadar yaşayanlar bazı oyunlar oynadılar, oyuncaklar icat ettiler. Oyuncak insan zekasının bir ürünüdür. Oyuncak bir kültürün başka bir kültüre veya geleceğe aktarılması demektir. Oyunlarla insanlığa faydalı olmak en önemli unsurdur. Bazı oyun ve oyuncakların insan sağlığına ne kadar zararlı olduğunu görüyoruz. Bu noktada da bilim insanlarına büyük görev düşüyor." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın katılımıyla oyun ve oyuncak sergisi açıldı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05