• BIST 84.596
 • Altın 252,656
 • Dolar 6,0970
 • Euro 6,8177
 • Berlin 11 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 16 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 9 °C

Uluslararası Aile Filmleri Festivali

Uluslararası Aile Filmleri Festivali
ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Türk sinemasının, Türk sanat hayatının ulu çınarlarını tek tek kaybediyoruz. Zamanın...

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Türk sinemasının, Türk sanat hayatının ulu çınarlarını tek tek kaybediyoruz. Zamanın gereği bu, devran böyle dönüyor. Ama onlar ölümsüzler. Yine de alışmak zor olacak. Sinema sanatçıları ölümsüz, onlar ölmüyorlar" dedi.

Uluslararası Aile Filmleri Festivali'nin ilki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile bazı sanatçıların katıldığı açılış töreniyle CerModern Sanatlar Merkezi'nde başladı.

Anadolu Ajansı'nın "global iletişim ortağı" olduğu festival, Anneler Günü'nde sinemaseverleri ve sanatçıları bir araya getirdi. Engin Çağlar, Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney, Selahattin Taşdöğen, Başak Sayan ve Ufuk Bayraktar'ın aralarında olduğu sanatçılar, Tunalı Hilmi Caddesi'nden klasik araçların oluşturduğu kortejle, festival alanına geldi.

Toplu fotoğraf çekiminden sonra kokteyl alanına gelen sanatçılar, Bakan İslam ile sohbet ettikten sonra, salona geçti.

Sunuculuğunu tiyatrocu Arda Esen'in yaptığı açılış töreni, bugün defnedilen sanatçı Zeki Alasya'nın anısına hazırlanan video gösterisiyle başladı.

Bakan İslam, açılışta yaptığı konuşmada, dün sanatçı Zeki Alasya'nın hayatını kaybettiğini hatırlatarak "Türk sinemasının, Türk sanat hayatının ulu çınarlarını tek tek kaybediyoruz. Zamanın gereği bu, devran böyle dönüyor. Ama onlar ölümsüzler. Yine de alışmak zor olacak. Sinema sanatçıları ölümsüz, onlar ölmüyorlar" diye konuştu.

İslam, bu geceyi Zeki Alasya'ya ve yaşamını yitiren bütün sinema sanatçılarına adamak istediğini söyledi.

Sinemanın önemini herkesin aynı şekilde kavradığını, kabullendiğini ve gelişmesi için de hem devlet hem fert hem de sanat camiası olarak gayret sarf edildiğini belirten İslam, şöyle devam etti:

"Sinema bize fiktif bir dünya yaratıyor. O dünyanın içinde bizi ağırlıyor, o dünyada bize kendimizi gösteriyor. Bu gösterme konusunda da son derece maharetli. Bazen flu hiç sezdirmeden, bazen çok gerçekçi irite edecek bir şekilde, bazen şaka ile karışık, bazen satirik ama bir biçimde içimize işleyecek şekilde duygularımızı avucuna alıyor ve yüzümüze çarpıyor. Aile de çok önemli. Aile toplumların temel dinamiği, çekirdeği, ailesiz bir toplum düşünmek mümkün değil. Ters ütopyaların dışında ailesiz toplum tasavvuru dünya üzerinde hemen hemen hiç yok. Aile bütün toplumların en temel kurumu olarak daima ele alınıyor. Devletler açısından da öyle, iyi yönetilen bir devletin en önemli yardımcısıdır aile. Bir taraftan sosyal yapıyı kurar kurgular, bir taraftan iletişimi yaratır ve nesilden nesile aktarır. Devletin yapması gereken bütün sosyal hizmetleri aslında iyi bir aile sistemi kendi kendisine başarır."

Festival fikrinin oluşmasına ilişkin de bilgi veren İslam, Doksandokuz Medya Yapım Yayıncılık'a katkılarından dolayı teşekkür etti. 

Festivalin geleneksel hale getirileceğini söyleyen İslam, Türkiye'ye bir aile filmleri festivali kazandırma konusunda çok kararlı olduklarını, bu noktada da sanatçılardan destek beklediklerini ifade etti. 

- "Aile" temalı filmler

"Aile" ismini alan festivalin mecburen mayıs ayına alındığını dile getiren İslam, şunları kaydetti:

"10 Mayıs, Anneler Günü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, 11-17 Mayıs Aile Haftası, 15 Mayıs Uluslararası Aile Günü, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı... Yani bir ailenin içinde ne varsa hepsiyle alakalı neredeyse bir gün mayıs ayı içinde var, onun için festivalimizi bu haftalara denk getirmeye çalıştık. Bunu yaparken de bütün unsurların festivalin içinde yer almasına gayret gösterdik. Filmlerimizin pek çoğu, görme ve işitme engelliler için erişilebilir durumda. Ortopedik engelliler için engelleri ortadan kaldırılmış sinema salonlarımız var, oralara aileleri ile beraber gitmeleri mümkün olacak. Bu hafta kutlamalarında sanatçılarımız huzurevlerimizi ziyaret edecekler, çocuklarımızı ziyaret edecekler, atölyeler yapacaklar, hem de toplumda bir farkındalık oluşmasına sebebiyet verecekler."

Bütün filmlerin "aile" temalı filmlerden seçildiğini anımsatan İslam, ilk defa vizyona girecek filmlerin yanı sıra çok önemli dünya filmlerinin gösterileceğini sözlerine ekledi. 

İslam'ın, sanatçılara, adlarına Atatürk Orman Çiftliği'ndeki "Yeşilçam"lık Hatıra Ormanı'nda dikilen ağaçların sertifikalarını teslim etmesiyle devam eden tören, Zeki Alasya'nın başrolünde oynadığı "Güle Güle" filminin gösterimiyle sona erdi.

- Filmlerin izleneceği salonlar

Ailece izlenebilecek filmlerin yaş farkı gözetmeksizin sunulacağı "1. Uluslararası Aile Filmleri Festivali" kapsamındaki fimler, Cer Modern Sanatlar Merkezi, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi, Gölge Gösteri Merkezi, Gençlik Parkı Kültür Merkezi, Kızılırmak Sineması, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü, La Galeria Türk-Rus Dostluk Evi, Sincap Çocuk Tiyatrosu, Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu, Bombus Sanat Merkezi ve Tiyatro Tempo'da gösterilecek. 

 

Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi'nin de katkı sunduğu festival, Doksandokuz Medya tarafından organize ediliyor.

Festival, 24 Mayıs'a kadar sürecek.

Festivalde, Türk cumhuriyetleri, İran, Japon, Hollywood, Bollywood ve Avustralya sinemalarından çok sayıda film izlenebilecek.

Festival çerçevesinde resim, fotoğraf, tiyatro ve modern sanat dallarında etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler ve eğitimlerle gençlerin festivale aktif katılımları sağlanacak.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05