Uçuş krizinde yeni tehlike: İnternet dolandırıcıları yolcuları hedef alıyor

Uçuş krizinde yeni tehlike: İnternet dolandırıcıları yolcuları hedef alıyor

Seyahat sırasında yaşanan aksaklıklar, yolcuların güvensizliğini fırsat bilen internet dolandırıcılarının yeni hedefi haline geldi. Uzmanlar, güvenli bilgi kaynaklarının önemini vurguluyor.

Almanya da seyahat sırasında yaşanan grevler, rötarlar ve iptaller yolcuların güvensizliğini istismar eden internet dolandırıcıları için fırsata dönüşebiliyor. Almanya Avrupa Tüketici Koruma Merkezi (ECC), bu tür durumlarda yolcuların dolandırıcılığa karşı nasıl korunabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yolcuların seyahat öncesinde havayolu şirketlerinin, rezervasyon portallarının veya tur operatörlerinin resmi hizmet telefon numaralarını not etmeleri gerektiğine dikkat çeken ECC, bu önlemin acil durumlarda sahte web sitelerine ve dolandırıcılara karşı koruma sağlayacağını belirtiyor.

SAHTE SİTELERE DİKKAT EDİLMELİ

Lufthansa gibi büyük havayolu şirketleri de, güncel uçuş bilgileri için arama motorları yerine resmi web sitelerini kullanma konusunda yolcuları uyarıyor. Sahte sitelerin müşteri verilerini ele geçirme amacı taşıdığı ve genellikle aldatıcı alan adlarına sahip olduğu ifade ediliyor.

ECC'ye göre, eğer bir Internet arama motoru kullanmak zorunda kalınırsa, web sitesinin adresinin doğru olup olmadığına dikkatli bakılmalı. Sahte sitelerin genellikle mantıksız alan adlarına sahip olduğu ve dolandırıcılık girişimlerinde genellikle doğrudan hattaki bir kişiyle bağlantı kurulduğu belirtiliyor.

GERİ ALMAK İMKANSIZ

Tüketicilere arama sırasında herhangi bir yazılım yüklememesi veya onaylamaması, şüpheli durumlarda ise hemen telefonu kapatmaları tavsiye ediliyor. ECC'nin deneyimlerine göre, hesaplardan veya kredi kartlarından para çekilmesi durumunda parayı geri almanın neredeyse imkansız olduğu vurgulanıyor.

Dolandırıcılık mağdurlarının, en kısa sürede bankalarıyla iletişime geçmeleri ve ters ibraz talebinde bulunmaları, ayrıca polise şikayette bulunmaları gerektiği hatırlatılıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT