Tuvalette telefon kullananlar dikkat

Tuvalette telefon kullananlar dikkat

Modern yaşamın vazgeçilmezi haline gelen tuvalette telefon kullanma alışkanlığı, birçok kişi için kaçınılmaz hale geldi. Ancak uzmanlar, bu alışkanlığın ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söylüyor.

Tuvalette telefon kullanmak, pek çok kişi için rahatlatıcı bir alışkanlık gibi görünebilir, ancak uzmanlara göre bu alışkanlık ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Peki, tuvalette telefon kullanmanın sağlık üzerindeki riskleri nelerdir?

Uzun süre telefonla tuvalette oturmak, hemoroid, anal fissür ve hatta rektumun anal açıklıktan dışarı çıktığı ve potansiyel olarak ameliyat gerektiren rektal prolapsus gibi rektal ve anal sorunlara yol açabilir.

Telefonda takılarak uzun bir zamanı tuvalette geçirmek oldukça kötü bir alışkanlıktır. Bu konuyla ilgili Dr. Saurabh Sethi, "Büyük tuvaletinizi yaparken telefonunuza bakarak tuvalette uzun süre kalmak rektum ve anüsünüz üzerinde baskı ve ağrı yaratabilir. Bu da hemoroid (basur) ve makat çatlağı (anüs fissür) ve rektumun sarkmasına neden olur" ifadelerini kullanmıştır.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi ve Cleveland Clinic, makat çatlağı ve hemoroidin çok can yakıcı ve tehlikeli olduğu konusunda uyarılar yaparken en büyük problemin de rektum sarkması olduğu belirtiliyor.

Bunun yanında Dr. Sethi konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor: "En ciddisi rektumun sarkması. Yetişkinlerde bunu iyileştirmek için ameliyat gerekebilir" diyor.

HABERE YORUM KAT