Almanya’da bir tuvalette Orta Çağ’a ait lanet tableti bulundu

Almanya’da bir tuvalette Orta Çağ’a ait lanet tableti bulundu

Almanya'da arkeologlar, kendilerini şok eden bir sürprizle karşılaştı.

Almanya'da arkeologlar, “Beelzebub”u veya Şeytan’ı çağıran bir Orta Çağ “lanet tableti” olabileceğini düşündükleri, rulo yapılmış bir kurşun parçası keşfettiler.

Araştırmacılar, ilk bakışta “göze çarpmayan metal parçasının” sadece hurda olduğunu düşündüler; zira bu parça, Almanya’nın kuzeyindeki bir şehir olan Rostock’taki bir inşaat sahasında, tuvaletin dibinde bulundu.

Arkeologlar, onu açtıklarında, 15'inci yüzyıldan kalma eserin, çıplak gözle zar zor görülebilen, Gotik harflerle kazınmış, şifreli bir mesaj içerdiğini fark ettiler. Üzerinde “sathanas taleke belzebuk hinrik berith” yazıyordu.

Araştırmacılar, "metnin Taleke adında bir kadına ve Hinrik (Heinrich) adında bir adama yönelik olduğunu" ve "Beelzebub (Şeytan’ın diğer adı) ve Berith’i (şeytani ruh) çağıran bir lanet olduğunu" deşifre etti.

archeology-in-mecklenburg-western-pomerania.jpegArcheology in Mecklenburg-Western Pomerania

"REDDEDİLMİŞ BİR AŞK HİKAYESİ OLABİLİR"

Araştırmacılar, “Birisi Taleke ile Heinrich’in ilişkisini bitirmek mi istiyordu? Bu reddedilen aşk ve kıskançlıkla ilgili miydi, birilerinin yoldan çekilmesi mi gerekiyordu?” diyor.

Kazıyı yöneten Almanya’daki Greifswald Üniversitesi’nden arkeolog Jörg Ansorge, “Arkeologlar bulgunun benzersiz olduğunu, özellikle de benzer lanet tabletlerinin aslında Yunan ve Roma bölgelerinde MÖ 800’den MS 600’e kadar eski çağlardan bilindiğini söylüyor” diyor.

Ansorge, “Bizim keşfimiz 15. yüzyıla tarihlenebilir. Bu gerçekten çok özel bir buluş” diyor.

Açıklamaya göre, lanet tabletlerinin lanetlenen kişiler tarafından “bulmanın zor veya imkansız olduğu yerlere yerleştirildiği” göz önüne alındığında, araştırmacılar eseri bir tuvaletin dibinde bulduklarına pek şaşırmadı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT