Türkler Almanya'dan sonra rotayı o ülkeye çevirdi

Türkler Almanya'dan sonra rotayı o ülkeye çevirdi

Türkler rotayı Almanya ve ABD'nin ardından Güney Kore'ye çevirdi. Aylık kazançların en düşük 2 bin dolardan başladığı Güney Kore'de kazançlar yapılan işe göre 5 bin dolarlara kadar çıkabiliyor.

Son dönemde çalışmak için yurt dışına giden Türkler rotayı Almanya ve ABD'nin ardından Güney Kore'ye çevirdi. Aylık kazançların en düşük 2 bin dolardan başladığı Güney Kore'de kazançlar yapılan işe göre 5 bin dolarlara kadar çıkabiliyor. Seul'de motokurye olarak çalışan bir Türk vatandaşın kazancının aylık 90 Bin TL'ye kadar çıktığı öğrenildi.

Bir çok Türk vatandaş son dönemde teknolojisi ile de tüm dünyada bilinen K-Pop'un ana vatanı Güney Kore'ye çalışmaya gidiyor. Güçlü ekonomisiyle Güney Kore Türklerin ilgisini çekti. Gurbetçiler son zamanlarda Güney Kore'ye akın ediyor. Güney Kore'de Türkler, restoran, fabrika, tarla ve denizde çalışıyor.

AYLIK KAZANÇLARI ORTALAMA 5 BİN DOLAR

Türkiye'den yaklaşık 7 bin 700 km uzaklıkta bulunan Güney Kore'de bir Türk işçisi en düşük 2 bin dolar ile 5 bin dolar arasında kazanabiliyor. Bir motokuryenin aylık olarak kazancının da 80-90 bin olduğu öğrenildi.

KAÇAK TÜRKLERİN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Güney Kore Seul'de yasal olarak çalışan Türk sayısının 5 bin civarı olduğu açıklanırken, kaçak olarak çalışan Türklerin sayısının ise 10 binin üzerine olduğu tahmin ediliyor. Güney Kore bu durumun üzerine harekete geçerek son dönemde birçok Türk'ü ise kaçak çalışacakları şüphesiyle ülkeden içeri almadı.

UZAK DOĞU'NUN ALMAYA'SI

Show Haber'de yer alan habere göre; bir iş insanı, "Buranın insanları iyi. Almanya'ya gidip Türk'üm dediğin zaman iyi gözle bakmıyorlar" dedi.

Orada çalışan Türkler ise konuyla ilgili "Uzak Doğu'nun Almanyası Kore olmuş diyebiliriz" , "Bu ülkede her zaman Korelilerin yapmadığı zor işleri biz yaptık. Tarlasını denizini bütün ağır işleri biz yaptık", "Bana iş için her gün en az 20-30 tane mesaj geliyor" açıklamasında bulundular.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum