Türkiye'nin tek operasyonda topladığı uyuşturucuyu Almanya bir yılda toplayamadı!

Türkiye'nin tek operasyonda topladığı uyuşturucuyu Almanya bir yılda toplayamadı!

Almanya'da bir yılda yaklaşık 461 kilogram captagon ele geçirildiği bildirildi. Türkiye'de ise geçen ay tek seferde 1 ton 197 kilogram captagon ele geçirildi. Bu durum, Türkiye'deki uyuşturucu trafiğinin ne kadar yoğun olduğunu gözler önüne serdi!

Almanya'da yaklaşık bir yılda 461 kilogram captagon ele geçirildiği bildirildi.

Aachen Savcılığı ve Essen Gümrük Soruşturma Dairesinden yapılan açıklamada, arama ve kontrollerde ele geçirilen captagon tabletlerin "piyasa değerinin 64,5 milyon dolar olduğu" duyuruldu.

Açıklamada, uyuşturucu kaçakçılığı şüphesiyle Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan 33 ile 45 yaş arası Suriye uyruklu 4 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Uyuşturucu tabletlerin büyük kısmının Köln/Bonn Havalimanı ve Leipzig Havalimanı'ndaki gümrük kontrolünde ele geçirildiği, bu maddelerin fren silindiri, kokulu mum kolileri ve hava filtresine gizleme gibi çeşitli yöntemlerle nakledilmek istendiği belirtildi.

Captagonun yüksek derecede bağımlılık yaptığı, depresyon, halüsinasyon ve kaygıya yol açtığı, çok zararlı olduğu bilgisi paylaşıldı.

TÜRKİYE'DE TEK SEFERDE...

Almanya'da yaklaşık bir yılda 461 kilogram captagon ele geçirilirken, Türkiye'de geçen ay Hatay'da 1 ton 197 kilogram captagon cinsi uyuşturucu ele geçirilmişti. Ele geçirilen captagon uyuşturucularının yaklaşık 500 milyon Lira değerinde olduğu ifade edilmişti.

Kısacası Almanya'nın bir yılda ele geçirdiği captagon uyuşturucu Türkiye'de tek bir operasyonda ele geçirilen captagon tarzı uyuşturucunun 3'te 1'i oldu.

Bu durum, Türkiye'deki uyuşturucu trafiğinin de ne kadar yoğun olduğunu gözler önüne serdi.

ARTI49

FOTOĞRAF: AA

HABERE YORUM KAT
1 Yorum