Türkiye’den dönenler de var: Tatilciler korona rakamlarını katladı

Türkiye’den dönenler de var: Tatilciler korona rakamlarını katladı

Almanya’da yeni koronavirüs vaka sayısı mayıs ayından beri kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. Vakalardaki artışta, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu tatil ülkelerinden taşınan virüslerin payı olduğu bildirildi.

Almanya’da yeni koronavirüs vaka sayısı mayıs ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı. Salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) verilerine göre dün bir gün içinde kaydedilen yeni vaka sayısı bin 226 oldu. Son olarak en yüksek yeni vaka sayısı bin 251 ile 9 Mayıs tarihinde kaydedilmişti. 

DW Türkçe’ye göre yeni vakalardaki artış eğiliminin sürdüğüne dikkat çeken RKI, durumun daha da kötüleşmesinden kesinlikle kaçınılması gerektiği uyarısı yaptı. Yeni vaka bildirmeyen bölge sayısının son haftalarda giderek azaldığını hatırlatan RKI, şu an en belirgin artışların Kuzey Ren-Vestfalya ve Hamburg eyaletlerinde kaydedildiğine dikkat çekti. RKI açıklamasında, sınırların açılmasının ardından yurt dışından taşınan enfeksiyonların genel tablodaki payının belirgin bir şekilde arttığına işaret edilerek, 3-9 Ağustos tarihleri arasında yurtdışından taşınan enfeksiyonların, toplamın yüzde 31’ini oluşturduğu kaydedildi. Enstitü, son dört haftada yurt dışından taşınan enfeksiyonlarda muhtemel menşe ülkeler olarak Batı Balkan ülkeleri, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Polonya ve İspanya’yı sıraladı.

Alman Disiplinlerarası Acil ve Yoğun Bakım Birliği verilerine göre kayıtlı bin 274 klinikte toplam 30 bin 390 yatağın yüzde 71’i şu an dolu. Koronavirüs hastaları ve diğer hastalar için toplam 8 bin 800 yoğun bakım yatağının boşta olduğu bildirildi. Halen yoğun bakımda tedavi gören 234 koronavirüs vakasından 139’unun solunum cihazına bağlı olduğu bilgisi verildi.

+49 – BERLİN

FOTO: Jusdevoyage on Unsplash

 

HABERE YORUM KAT