Türkiye'den Almanya'ya uçakla insan kaçıran çeteye rekor ceza

Türkiye'den Almanya'ya uçakla insan kaçıran çeteye rekor ceza

Uçakla Türkiye'den Almanya'ya insan kaçıran çete liderinin yargılamasının sonuna gelindi. Çete lideri on yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer çete üyeleri ise milyonlarca Euroluk para cezasına mahkum edildi.

Sahte kimliklerle onlarca ülkeye insan kaçakçılığı için uçuşlar organize eden çete liderinin cezası verildi. Münih Federal Polis Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre Türkiye’den Almanya’ya özel jetle insan kaçakçılığı düzenleyen çete lideri on yıl hapis ve 1.26 milyon Euro para cezasına mahkum edildi.

Alınan bu karar, 2020 yılında gerçekleşen ve Iraklı bir ailenin sahte diplomatik kimliklerle Almanya’ya kaçırılmasını içeren alışılmadık bir operasyonun sonucu.

BİNLERCE EURO ÖDEMİŞLER

Aile, Münih Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra yakalandı ve kaçakçılık için 60.000 Euro ödedikleri ortaya çıktı. Bu olay federal polisi ve Landshut savcılığını daha geniş bir kaçakçılık ağına yönlendirdi ve Memmingen Havaalanı’na yapılan benzer uçuşlar iptal edildi.

İLTİCA BAŞVURU YAPIYORLAR

Avusturya, İtalya, Fransa ve İngiltere’den müfettişlerin de katıldığı Avrupa çapında bir soruşturma başlatılmıştı. İnsan kaçakçıları da bu ülkelere insan taşıyordu. Uçakların sadece Karayiplere uçarken mola vermek üzere bu ülkelere inmesi gerekiyordu. Ancak uçaklar hiçbir zaman varış noktalarına ulaşmadı. Bunun yerine kaçaklar sahte pasaportlarını yok ederek ilgili ülkelere iltica başvurusunda bulunuyorlardı.

BÜYÜK BİR DARBE

Ana şüpheli ve beş suç ortağı toplam iki milyon Euro tazminata mahkum edildi. Federal Emniyet Genel Müdürlüğü Başkanı Dieter Romann, verilen ağır cezanın uluslararası kaçakçılık sektörüne büyük bir darbe olduğunu belirtti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT