Türkiye'den Almanya'ya gıda getirirken iki kere düşünün: 50 kiloluk yiyecekleri gümrüğe kaptırdı

Türkiye'den Almanya'ya gıda getirirken iki kere düşünün: 50 kiloluk yiyecekleri gümrüğe kaptırdı

Gümrük memurları, Türk yolcuların yaklaşık 50 kiloluk yasaklı gıda maddesine el koydu.

Türkiye'den Almanya'ya gelen Türk yolcular, yanlarında getirdikleri ürünleri gümrükte kaptırdı.

Saarbrücken gümrük memurları, Türk yolcuların yaklaşık 50 kiloluk yasaklı gıda maddesine el koydu.

KESTANE, ZEYTİN, ÜZÜM...

Önce 3 kişilik Türk yolcuların bagajları yakından incelendi. Bagajda hayvansal ve bitkisel gıdalar bulundu. Yolcuların bagajında; peynir, sosis, ayva, zeytin, kestane, sarımsak ve üzüm asması dalları gibi çeşitli yiyecekler bulundu.

Saarbrücken ana gümrük ofisi sözcüsü Maike Ames, "Buradaki sorun, gıda maddelerini özellikle üçüncü ülkelerden seyahat ederken katı kısıtlamalara tabi olmasıdır" dedi. Ames, "Üçüncü ülkelerden gelen et, yumurta, süt, balık, bal ve peynir gibi hayvansal gıdalar, Avrupa Birliği'nde üretilen gıdalarla aynı gıda hijyeni gerekliliklerini yerine getirmelidir" derken, "Meyve, sebze, yumru kökler, filizler, dikim için bitkiler ve kökler gibi hayvansal olmayan gıda maddelerinin ithalatı sırasında da hastalıkların ortaya çıkma ve yayılması riski vardır. Bu durum Almanya'ya ve diğer AB ülkelerindeki bitkilere ve doğaya önemli ölçüde zarar verebilir" diye belirtti.

Türk yolcuların yaklaşık 50 kiloluk yiyecekleri yanlarına almaları izin verilmezken, peynire, sosise, meyve ve sebzelere gümrük tarafından el konuldu.

ARTI49

FOTOĞRAF: unsplash

HABERE YORUM KAT