• BIST 115.642
 • Altın 319,231
 • Dolar 6,1029
 • Euro 6,5856
 • Berlin 5 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 3 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 7 °C
 • Stockholm 5 °C

Türkiye'deki 230 bin Suriyeli öğrencinin aklı ülkelerinde

Türkiye'deki 230 bin Suriyeli öğrencinin aklı ülkelerinde
MALATYA/KİLİS (AA) - VOLKAN KAŞİK/KEREM KOCALAR - Türkiye'deki kamplarda ve çeşitli kentlerdeki merkezlerdeki okullara devam eden yaklaşık 230 bin...

MALATYA/KİLİS (AA) - VOLKAN KAŞİK/KEREM KOCALAR - Türkiye'deki kamplarda ve çeşitli kentlerdeki merkezlerdeki okullara devam eden yaklaşık 230 bin Suriyeli öğrenci, savaş sonrası ülkelerinin inşasına katkı sağlamak için kendilerine sunulan hizmeti en iyi şekilde değerlendirmek istiyor.

Suriye'de yaklaşık 5 yıldır devam eden iç savaş en çok çocukları etkiledi. Eğitim çağındaki milyonlarca öğrenci, Esed'in saldırıları nedeniyle okullarını bırakmak zorunda kaldı. 

Olayların başladığı ilk günden beri dost ülkenin halkına sahip çıkan Türkiye ise onların çocuklarını da unutmadı. Başta sınır illerinde kurulan kamplar olmak üzere birçok kentte açılan merkezlerde yarım kalan eğitimlerine devam etme imkanı bulan Suriyeli öğrenciler, yeni dönemin başladığı şu günlerde Türkiye'deki yaşıtları gibi okul heyecanı yaşıyor. 

Esed'in zulmünden kaçarak kapılarına dayanan sığınmacılara sırtını dönen Avrupa ülkelerinin bu tavrı karşısında sadece ülkemizde eğitim gören Suriyeli öğrenci sayısı bile, Batı ile Türkiye arasındaki "insanlığa bakış açısını" gözler önüne sermeye yetiyor. 

Avrupa ülkeleri henüz 200 bin civarında Suriyeliyi kabul ederken, Türkiye ise 80 bini kamplarda olmak üzere 230 bin misafir öğrenciye eğitim imkanı sunuyor.

Kendi dillerinde Suriye müfredatıyla eğitim hayatını sürdüren çocuklar ve aileleri bu konuda Türkiye'ye minnettar. Kamplarda klimalı ve tam donanımlı sınıflara sahip Suriyeli çocuklar, yaz tatilinin ardından bir kez daha eğitim dönemine kavuşmanın sevincini yaşıyor. 

Okulların açılmasıyla çadır ve konteyner kentlerde ders başı yapmanın heyecanını yaşayan ve sabah erkenden çantalarını alıp okulun yolunu tutan Suriyeli çocukların mutluluğu ise gözlerinden okunuyor.

Suriyeli ve Türk öğretmenlerden eğitim alan Suriyeli çocukların öğrenme arzusunun ise en üst seviyede olduğu gözleniyor.

- Suriyeli ailelerin sevinci

Derslerini dikkatle dinleyen Suriyeli çocuklar, savaş sonrası ülkelerinin inşasına katkı sağlamak için kendilerine sunulan hizmeti en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlıyor. 

Suriyeli çocukların okul heyecanına aileleri de ortak oluyor. Malatya'daki kampta barınan Kasım ailesi de bunlardan sadece biri... Suriye'nin Hama kentinden Türkiye'ye gelen 4 çocuklu Kasım ailesinin en küçük kızı olan Rim Kasım da bu yıl 4. sınıfa devam ediyor. Anne Emine Kasım, her sabah kızını okula hazırlıyor. 

Anne Emine Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki savaştan en çok çocukların etkilendiğini söyledi.

Türkiye'de her türlü imkana sahip olduklarının altını çizen Kasım, "En çok da kızımın okuluna devam etmesine seviniyorum. Çocuklarımız buradaki eğitimi en iyi şekilde değerlendiriyor. İnşallah bir gün ülkemize  döneceğiz ve çocuklarımız Türkiye'de aldıkları eğitim sayesinde Suriye'ye katkı sunacaklar" diye konuştu. 

Rim Kasım ise okula büyük bir heyecanla gittiğini dile getirdi.

 Türkiye'de çok mutlu olduğunu vurgulayan Kasım, "Öğretmenlerimi çok seviyorum. Burada kitap, defter, kalem her şey verildi. Yetkililere çok teşekkür ediyorum. En yakın zamanda eğitimime Suriye'de devam etmek için dua ediyorum" ifadelerini kullandı.

- "Eğitimimizi aksatmıyoruz"

 Suriyeli öğretmen Sema Eldiyap ise her bir öğrencisinin meslek sahibi olacağına inandığını vurguladı. 

Sena Barak da ülkesindeki savaştan kaçarak yaklaşık 3 yıl önce ailesiyle Türkiye'ye geldiğini anlattı. Okula başladığı için mutlu olduğunu belirten Barak, "Burada eğitimimizi aksatmadan sürdürüyoruz. Savaş bittikten sonra ülkeme dönmek istiyorum" dedi.

- "Türkiye büyüklüğünü gösterdi"

Kilis Elbeyli Konteyner Kentin'nde kalan Suriyeli Hasanato ailesi de okul sevinci yaşayanlardan. Suriye'de İngilizce öğretmenliği yapan anne Merve Hasanato, tek çocuğu Limar Elsin'in eğitimiyle yakından ilgileniyor. 

Avrupa'nın Suriyeli sığınmacılara yönelik tutumunu eleştiren Hasanato, "Avrupa'ya gitmediğimiz için şükrediyoruz. Çok şükür burada her ihtiyacımız karşılanıyor, en önemlisi kızım eğitiminden geri kalmıyor. Türkiye bize büyüklüğünü gösterdi. Kızımın burada en iyi eğitim alacağına inanıyorum. Tek dileğimiz çocuklarımızın ileride kendi ülkemizde söz sahibi olmaları. İşte o zaman Türkiye'nin değerini bir kez daha anlamış olacağız" şeklinde konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05