Türkiye'de de satılıyor: Doğu Almanya'nın ikonik efsanesinden rekor geri dönüş

Türkiye'de de satılıyor: Doğu Almanya'nın ikonik efsanesinden rekor geri dönüş

Modifiye ve yeniden inşalarla 2023 yılında on binlerce Trabant, Almanya trafiğine geri döndü.

Doğu Almanya'nın kült otomobili Trabant, Almanya trafiğinde geçmişe göre daha görünür hale geldi. Geçtiğimiz yıl on binlerce araç, yapılan yenileme çalışmalarının ardından trafiğe döndü.

Otomotiv uzmanları, bir zamanlar "plastik bombardıman uçakları" ve "yarış kartları" gibi alaycı ifadelere maruz kalan küçük otomobillerin, ülkede şu anda ortalama 7 bin 300 Euro'ya satıldığını kaydediyor.

Analizlere göre, modelin bazı özel varyantları için internette 25 bin Euro'ya kadar ulaşan, hatta aşan fiyatlar istenebiliyor. Klasik araç tutkunlarının da hala ilgi gösterdiği otomobillerde fiyatların daha da yükseleceği tahmin edilirken, her yıl yüzde 5'lik bir artışı gerçekçi bulunuyor.

YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Aracın yeniden canlanmasını sağlayan şeyin, her şeyden önce basit tasarımı olduğu vurgulanıyor. Klasik araç severler ve "modifiyeciler", araç üzerinde rahatlıkla düzenleme yapabilirken, eski araçları gündelik kullanıma hazır hale getirebiliyor. Araçlar, bazen mevcut bir şasiyle tamamen yeniden inşa edilebiliyor.

Aracın Almanya'da tescil rakamları birkaç yıldır yeniden yükseliyor. Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu'na göre, 2023 yılında 40 bin sınırı yeniden aşıldı.

TÜRKİYE'DE DE SATILIYOR

Türkiye'de de döneminde oldukça ilgi gören araç, ikinci el satış sitelerinde hala yer alıyor. Türkiye'nin en çok kullanılan araç satış sitelerinden birinde, en ucuz ilanın 275 bin Lira, en pahalı ilanın ise 450 bin Lira olduğu görülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT