• BIST 95.258
 • Altın 282,045
 • Dolar 5,8794
 • Euro 6,4915
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 15 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 9 °C

Türkiye'de 40 ülkeden 10 bin sporcunun doping analizi yapılacak

Türkiye'de 40 ülkeden 10 bin sporcunun doping analizi yapılacak
ANKARA (AA) - SELMA KASAP - Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından akreditasyonu yeniden onaylanan Hacettepe Üniversitesinde yer alan Türkiye Doping...

ANKARA (AA) - SELMA KASAP - Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından akreditasyonu yeniden onaylanan Hacettepe Üniversitesinde yer alan Türkiye Doping Kontrol Merkezinde, Balkanlar, Ortadoğu, Afrika ülkeleri başta olmak üzere yılda 40 ülkeden 10 bin sporcuya ait doping analizlerinin yapılması öngörülüyor. 

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, AA muhabirine, merkezin WADA tarafından bugün yeniden akreditasyona kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi, Gençlik ve Spor Bakanlığına ile ekip arkadaşlarına teşekkür etti. 

Rektör olarak atandığında koyduğu hedeflerden birinin de 4 yıl önce kaybedilen akreditasyonun tekrar kazanılması olduğunu ifade eden Tuncer, "Bunu bir ekip olarak gerçekleştirdikleri için hem üniversite hem de ülkemiz adına büyük gurur duyuyorum. Akreditasyonun yeniden kazanılmasında disiplinli çalışmanın önemi büyük. Yaşanan sıkıntıdan kurtulmanın tek yolu akreditasyonu tekrar almaktı ancak akreditasyonu almakla işe yeni başlıyoruz. Laboratuvarın örnek bir merkez olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" diye konuştu. 

- Yeni serüvene 2,5 yıl önce başlandı

Hacettepe Üniversitesindeki Türkiye Doping Kontrol Merkezi Bilimsel Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Salih de merkezin akreditasyonunun, Fenerbahçeli basketbolcu Diana Taurasi'den alınan numunelerde yapılan hatalı analiz sonucu 27 Haziran 2011'de iptal edilene kadar 8 yıl faaliyet gösterdiğini anlattı. 

Akreditasyonun iptalinin ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitenin konuyu önemseyerek yeniden akreditasyon aşamasına başladığını aktaran Salih, şöyle konuştu:

"Yaşanan kötü tecrübe bize daha iyi, daha efektif, daha yenilikçi bir yapı oluşturulması gerektiğini gösterdi. Bu nedenle 2,5 yıl önce yeni bir serüvene başladık. WADA akreditasyonu için gerekli olan parametrelerin analizinin yanında akreditasyonun askıda olduğu süre içinde yeni parametreler de gündeme gelmişti. Son yeni parametrelerle bütün analizleri yapabilecek şekilde laboratuvarımızı üniversite kaynaklarından hem altyapı olarak hem de cihaz bakımından da Bakanlığımızın kaynaklarından yenilemiş durumdayız."

- "Diğer laboratuvarlara göre bir adım öndeyiz"

Laboratuvarı günün şartlarına uygun hale getirdiklerinin altını çizen Salih, "Bunun dışında bizim laboratuvarlarımızda yapılıp da dünyadaki akredite laboratuvarlarda yapılamayan analizler de var. Yeniden akredite olma yoluna çıktığımız için WADA en son durumda gerekli teknolojileri istedi. Biz de bunları tamamladığımız için diğer laboratuvarlara göre bir adım öndeyiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Milli Antidoping Ajansının, sporculardan alınan yıllık 3 bin örneği merkeze sağlayacağını bildiren Salih, "Bulunduğumuz bölge itibarıyla, Balkanlar, Ortadoğu, Afrika ülkeleri başta olmak üzere 40 ülkeden sporculara ait 10 bin doping analiz örneğinin merkezde yapılmasını hedefliyoruz" dedi. 

- "Hata olasılıklarını minimuma indirdik"

Salih, akreditasyondan daha da önemlisinin, bu akreditasyonu ilelebet bir problem olmadan sürdürebilmek olduğuna dikkati çekti.

Bunun için altyapıları kurduklarını, hata olasılıklarını minimuma indirdiklerini bildiren Salih, "Analizde sıfır hata tabiriyle hareket ediyoruz. Bu da bize dopingde sıfır tolerans sağlayacaktır. Merkeze, 3 milyon liralık  kimyasal madde, 3 milyon liralık da cihaz alımı yaptık. Bunu da zaman içinde yenileyerek devam edeceğiz" ifadesini kullandı. 

- WADA'nın yeni parametreleri hedef kondu

Laboratuvarda yeni araştırmalara imkan tanıdıklarını belirten Salih, WADA tarafından kabul edilecek yeni parametrelerin de laboratuvarlarından çıkmasını istediklerini söyledi. 

Prof. Dr. Salih, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversite arasında imzalanan protokolle merkez için özerk bir yapı ve bağımsız bir bütçe oluşturulduğunu sözlerine ekledi. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05