Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı, Berlin’de “Gayriresmi AB Çevre Bakanları Toplantısı”na katıldı

Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı, Berlin’de “Gayriresmi AB Çevre Bakanları Toplantısı”na katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplantıda söz alarak, koronavirüs salgınının insan sağlığı için sürdürülebilir bir çevrenin gerekli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bakan Murat Kurum, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Gayriresmi AB Çevre Bakanları Toplantısı’nda, “Covid-19 ve küresel biyoçeşitlilik politikası” konulu oturumda konuştu. Covid-19 salgınının insan yaşamını tehdit eden küresel ölçekte büyük bir krize dönüştüğünü vurgulayan Kurum, “Salgın bizlere insan sağlığı için sürdürülebilir bir çevrenin gerekli olduğunu göstermiştir” dedi.

Murat Kurum, yasadışı yaban hayatı ticareti, biyokaçakçılık, doğal kaynakların aşırı tüketimi, kimyasalların ve atıkların kontrolsüz yönetimi gibi etkinliklerin canlı türlerinin azalmasına ve yaşam alanlarının tahrip edilmesine neden olduğuna dikkat çekti. Bakan Kurum, şunları söyledi: 

“Biyoçeşitlilik kaybı, iklim değişikliği ve kirlilik ile birlikte ekosistemleri etkilediği gibi bulaşıcı hastalıkların küresel düzeyde salgınlara neden olmasında da rol oynamaktadır. 2020 sonrası Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi’nin 2050 vizyonuyla insan çevre ve sağlık olgularını bir araya getirmektedir. Bu kapsamda 2030 Eylem Hedefleri genel yapısı itibarıyla yeterli ve kapsayıcıdır. Bu hedefler içerisinde özellikle 2030’a kadar dünyamızın yüzde 30’unun etkili korunan alanlar sistemine alınmasını çok önemsiyoruz. 2030’a kadar plastik atıkların insan sağlığı için zararlı olmayan seviyelere düşürülmesi bizim için çok değerli bir hedeftir.”

AKTİF YEŞİL ALAN 

Yeşil alanlara erişimin arttırılması önemine dikkati çeken Kurum, bu alanların biyolojik çeşitliliği ve devamlılığının, insan sağlığı açısından öneminin daha güçlü vurgulanması gerektiğini belirtti.

Bakan Murat Kurum, korunan alanların artırılması, biyoçeşitlilik kaybının azaltılması, şehirlerin yeşil alanlarının ve altyapılarının geliştirilmesi ve ekolojik koridorların oluşturulması noktasında konunun öneminin farkında olduklarına işaret ederek, “Ülkemizin her köşesinde, 81 ilde 81 milyon metrekare hedefiyle başlattığımız Millet Bahçeleri Projesi ile şehirlerimizin aktif yeşil alan kapasite ve altyapısını geliştiriyoruz. Şehirlerimize nefes aldırıyoruz. Ülkemizdeki korunan alan büyüklüğümüzü, yüzde 9’dan OECD ortalaması olan yüzde 17’ye çıkarıyoruz” diye konuştu.

Bakan Kurum yeni stratejide insan ve çevre sağlığı, biyoçeşitlilik, gıda ve su güvenliği konularının kesişme noktası olan “ortak refah ve sağlık” olgusuna daha fazla yer verilmesini istedi.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT