Türk genci şüpheli: Ukraynalı basketbolcu saldırıda hayatını kaybetti

Türk genci şüpheli: Ukraynalı basketbolcu saldırıda hayatını kaybetti

Almanya'da 17 yaşındaki Ukraynalı basketbolcu, bıçaklı saldırı esnasında hayatını kaybetti. Olay sonrası polis Türk asıllı bir genci şüpheli olarak tutukladı.

Ukraynalı genç basketbolcu Volodymyr Yermakov Almanya'da bir şiddet eyleminin kurbanı oldu. Bu olay Kiev Basketbol Federasyonu ve genç takımında oynadığı Alman kulübü ART Giants tarafından Facebook üzerinden doğrulandı. Giants'tan yapılan açıklamada "Şu anda Volodymyr'in kesin ölüm nedeni hakkında herhangi bir açıklama yapamıyoruz" denildi.

Federasyona göre Yermakov'un yanı sıra takım arkadaşı Artem Kozachenko da yaralandı. Kozachenko saldırıdan sağ kurtuldu ve halen hastanede yoğun bakımda tutuluyor. "Tüm takım geceyi hastanede, arkadaşlarımızın yanında geçirdi" diyen Kiev Futbol Federasyonu şu açıklamayı yaptı, "Yerel polis olayı soruşturuyor ve olay yerinde görgü tanıkları da var."

Kiev federasyonu genç basketbolcuların "sokakta bıçaklı saldırıya uğradıklarını" yazdı. Dernek ayrıca saldırının "sadece Ukraynalı oldukları için" gerçekleştiğini bildirdi.

Polis, Cumartesi akşamı Oberhausen şehrinde bir otobüs durağında iki grup genç arasında bir tartışma yaşandığını ve bunun sonucunda 17 yaşındaki Ukraynalı bir gencin bıçak yaraları nedeniyle hayatını kaybettiğini doğruladı. Polis, şüpheli olarak 15 yaşında Türk asıllı ve 14 yaşında Yunan asıllı Alman gençlerini tutukladı.

Polise göre her iki zanlı da daha önce önemli suçlardan sabıkalı. Essen Savcılığı, 15 yaşındaki çocuk hakkında adam öldürme ve tehlikeli bedensel zarar verme suçlarından tutuklama emri çıkarılması için başvuruda bulundu. 14 yaşındaki çocuk ise "kendisine yönelik acil şüphenin doğrulanması mümkün olmadığı için yasal vasilerine teslim edildi".

SAVAŞTAN KAÇMIŞTI...

Öldürülen 17 yaşındaki çocuk savaştan kaçmıştı. İki grubun Oberhausen şehir merkezine giden bir otobüs yolculuğu sırasında sözlü olarak çatıştığı söyleniyor. Polise göre olay esansında 14 yaşında Suriyeli ve 13 yaşında Lübnan asıllı Alman kız otobüs durağında yaşanan kavgada yaralandı.

Giants, "Doğduğu ülkedeki savaştan kaçmak için Temmuz 2023'te Düsseldorf'a taşındı ve burada yeni evini bulmuştu" açıklamasını yaptı.

ARTI49

FOTOĞRAF: X

HABERE YORUM KAT
1 Yorum