Tüm Almanya'da uygulanacak yasaya Hamburg ilk isyan bayrağını çekti

Tüm Almanya'da uygulanacak yasaya Hamburg ilk isyan bayrağını çekti

Hamburg İçişleri Bakanı Grote, Sağlık Bakanı Lauterbach’ın ‘kenevir planı’na karşı çıkarak Federal Konsey’ duruma müdahale etmeleri konusunda çağrıda bulundu.

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) yönetimindeki Hamburg’dan Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ın esrarı yasallaştırmak için planladığı yasayı kabul etmek istemediğine dair sesler yükseldi.

İçişleri Bakanı Andy Grote, "Mevcut yasa tasarısında her şeyden önce arka planda kısmen ciddi suç yapıları bulunan yasadışı ticaretin kesinlikle engellenemeyeceği riskini görüyoruz" dedi. Bunun için iki neden gösterdi: "Yasal kenevirin etki gücü veya aktif madde içeriği yasayla azaltılmıştır. Buna ek olarak, yasal olarak üretilen esrarın, çok sayıda yasal gereklilik nedeniyle yasadışı esrardan daha pahalı olacağı öngörülebilir."

Lauterbach'ın planlarına karşı somut adımlar atabilmek için Grote, şimdiye kadar Federal Konsey'e sadece itiraz tasarısı olarak sunulan düzenlemeleri, eyalet meclisinin daha fazla söz sahibi olması için onay tasarısına dönüştürmek istiyor.

Federal Kabine tarafından halihazırda başlatılan yasa tasarısı, esrarın Narkotik Yasası'ndaki yasaklı maddeler listesinden çıkarılmasını öngörüyor. Ayrıca bulundurma ve yetiştirmeye ilişkin yeni düzenlemeler de getirilecek.

ARTI49

HABERE YORUM KAT