• BIST 95.286
 • Altın 271,705
 • Dolar 5,6605
 • Euro 6,2795
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 13 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 13 °C

TÜDEMSAŞ'ın konteyner taşıma vagonuna TSI belgesi

TÜDEMSAŞ'ın konteyner taşıma vagonuna TSI belgesi
SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta üretim yapan Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi A.Ş. (TÜDEMSAŞ), Avrupa'nın darası düşürülmüş en modern vagonu olan Sgns...

SİVAS, (DHA) - SİVAS'ta üretim yapan Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi A.Ş. (TÜDEMSAŞ), Avrupa'nın darası düşürülmüş en modern vagonu olan Sgns Konteyner Taşıma vagonu için TSI (Technical Specifications for Interoperability- Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnameleri) belgesi aldı. Bu kapsamda 200 adet vagon üretimi yapılacak.
TÜDEMSAŞ'ın daha önce çalışmalarını tamamladığı vagonların iki prototipi Avusturya'da, uluslararası standartlardaki test merkezinde teste tabi tutuldu. Testlerden başarıyla geçilmesinin ardından TÜDEMSAŞ 200 adet üretilecek olan Avrupa'nın en düşük daralı modern yük vagonu olan Sgns için TSI belgesini aldı.
TÜDEMSAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Koçarslan, seri üretimine başlanacak olan Sgns tipi vagon için alınan TSI Belgesi teslim töreninde açıklamada bulundu. Koçarslan, "Sgns tipi konteyner vagonunun TSI sertifikasyon süreci tamamlanmıştır. Avrupa ve Orta Doğu'nun yük vagonu sektöründeki piyasalarına hakim olmak için vagon üretimimizi, vagonların bakım, onarım, revizyonlarını ve yedek parça üretimimizi tamamen Avrupa standartlarında uygun şekilde üretmemiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma ve emek sarf ettik. Bunun devamında yıl sonuna kadar bir aksilik olmazsa Talns tipi cevher taşıma vagonumuzla Zacens tipi ısıtmalı sarnıç vagonumuzun da sertifikasyon süreçleri tamamlanacaktır. 2018 yılına geldiğimizde milli vagonumuzla birlikte 10 farklı tipte TSI sertifika onayı alınmış vagon çeşidimiz olacaktır. Buradan, bütün birimlerimizi çalışma arkadaşlarımızı, yol arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Büyük bir cesaretle bu işin ihalesini alıp çok büyük fedakarlıklarla çalışan yüklenici firma sahibi ve çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.
Kamu-Özel sektör işbirliği ile TSI şartlarına uygun 200 adet Sgns tipi vagonunu Tüdemsaş ile birlikte üreteceklerini ifade eden yüklenici firma sahibi Nurettin Yıldırım ise, "TÜDEMSAŞ’taki mantalite son 3 yılda büyük bir değişim geçirdi. Demiryolu sektöründe ise son 13 yıllık zamanda hükümet demiryollarına büyük önem verdi. Biz burada başarının en önemli etkeni olarak TÜDEMSAŞ'ın 75 yıllık bilgi, birikim ve tecrübesini görüyoruz. Başarı tek başına elde edilen bir şey değildir. Başarının ekip çalışması ürünü olduğunu özellikle belirmek isterim. Dünyada, sınıfında oldukça başarılı bir vagonun sıfırdan tasarlanması, prototip imalatı, testlerinin yapılması ve sertifikasyonun yapılması süreci bu kadar kısa sürede olmamıştır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
TÜDEMSAŞ, AR-GE Dairesi Başkanı Mahmut Demir ise, Sgns vagonunun teknik özelliklerinden ve test süreci hakkında bilgiler verdi. Demir, "Avrupa'nın en düşük daralı ve en modern vagonu olan Rgns tipi vagonun TSI üretim belgesini kısa bir süre önce almıştık. 200 adet üretimini gerçekleştireceğimiz Sgns vagonunun statik ve dinamik, fren, çarpışma, gürültü testlerini uluslararası standartlara uygun test merkezi olan Avusturya’da yaptırdık. Vagonumuz bu testleri başarıyla geçti. Şu an şirketimizde projeleri üzerinde çalıştığımız ve hedeflediğimiz 10 değişik tipte yeni vagon projemiz var" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05