Trump Almanya'ya nasıl özendi: Sizi ülkemizde istemiyoruz

Trump Almanya'ya nasıl özendi: Sizi ülkemizde istemiyoruz

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Almanya'nın sıkılaşan mülteci politikasına özendi ve göçmenlere yönelik "ideolojik taramalar" yapacağını açıkladı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde tekrar seçilmesi halinde seyahat yasaklarını yeniden yürürlüğe koyacağını ve göçmenlere yönelik "ideolojik taramalar" yapacağını açıkladı.

Trump, seçim kampanyası için gittiği New Hampshire'de yaptığı konuşmada, "Tüm göçmenlere yönelik güçlü bir ideolojik tarama yapacağım" dedi.

"SİZİ ÜLKEMİZDE İSTEMİYORUZ"

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi sırasında milyonlarca yasa dışı göçmenin ABD'ye girdiğini iddia eden Trump, söz konusu göçmenleri sınır dışı etme planını da yeniden dile getirdi.

Trump, "Eğer Amerika'dan nefret ediyorsanız, İsrail'i ortadan kaldırmak istiyorsanız, dinimizi sevmiyorsanız, ki birçoğu sevmiyor, cihatçılara sempati duyuyorsanız, o zaman sizi ülkemizde istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Biden'ı "yeteneksizlikle" ve ABD'yi son sıralara taşımakla suçlayan Trump, İsrail-Filistin arasındaki çatışmalara işaret ederek Orta Doğu'daki mevcut karışıklıktan Biden'ın sorumlu olduğunu söyledi.

ALMANYA NE DEMİŞTİ

Almanya'da da son dönemde özellikle mültecilere karşı yeni yasalar hazırlanıyor. Ülkede kalma hakkı olmayanlar, artık daha hızlı şekilde gönderiliyor. Ayrıca, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser da mültecilerle ve sığınmacılarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunmuş ve "Almanya'da kalma hakkı olmayanlar ülkemizi terk etmelidir" dedi.

Yine, Almanya'da Filistin eylemleri yasaklanmış, Alman siyasetçiler, Filistin için sokağa çıkanlar için "Sınır dışı edilsinler" tartışmasında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT