Tıpta "devrim" yaratacak yöntem: On dakika önceden kalp krizini biliyor

Tıpta "devrim" yaratacak yöntem: On dakika önceden kalp krizini biliyor

Kardiyovasküler hastalıklar Almanya'da hala bir numaralı ölüm nedeni. Şimdi Frankfurt merkezli bir şirket, kalp hastalığı riskinin ne kadar yüksek olduğunu güvenilir bir şekilde tespit eden bir yöntem geliştirdi.

Yeni bir yöntem, hastanın semptomlarının ardında ciddi bir kalp hastalığı olup olmadığını on dakika içinde gösteriyor. Bu, önleyici bakımda "devrim" yaratabilir.

Kalp krizi ve ani kalp ölümlerinden korkulur ve bunlar çoğu zaman hiçbir uyarı olmaksızın meydana gelir. Kardiyovasküler hastalıklar Almanya'da hala bir numaralı ölüm nedeni. Şimdi Frankfurt merkezli bir şirket, kalp hastalığı riskinin ne kadar yüksek olduğunu güvenilir bir şekilde tespit eden bir yöntem geliştirdi. Adı: Kardiyografi. Yöntem yapay zeka ile çalışıyor.

YAPAY ZEKA NASIL ÇALIŞIYOR

Aslında bu yöntem EKG ile karşılaştırılabilir. EKG'nin çok daha geliştirilmiş hali denilebilir. Hasta, göğüste baskı gibi çeşitli nedenleri olabilecek yaygın semptomlarla doktora gelir. Doktor daha sonra kalp hastalığı ile bir bağlantı olup olmadığını bulmaya çalışır.

Bunu yapmak için hastaya kalbin sinyalini dört dakika boyunca kaydeden ve organı üç boyutlu olarak ölçen beş elektrot bağlanır. Alman Kalp Vakfı'nın Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olan Peter Radke, “Bu bir tür kalp taraması” diyor ve “Akımın organ içindeki yayılımı ölçülüyor. Akım eğrilerindeki sapmalar daha sonra dolaşım bozuklukları veya iltihaplanma gibi kalp hastalıklarına işaret edebilir” diye de ekliyor.

Peter Radke, alınan bu verilerin bir bilgisayar merkezine iletildiğini söylüyor. Yapay zeka bu noktada çalışmaya başlıyor.

Kaydedilen ölçümler, binlerce başka hastanın kalp tomografileri ve MR sonuçlarıyla karşılaştırılarak, kalbin olası dolaşım bozuklukları için hastanın bir risk profili geliştiriliyor. Bu sayede bir anormallik belirli bir olasılıkla tespit edilebiliyor. Radke, “Vakaların yüzde 90'ında ciddi bir koroner kalp hastalığı olmadığı tespit edilebiliyor” dedi.

YÖNTEMİN AVANTAJLARI NELER

Yöntem, bir hastalığı, muhtemelen aniden, ciddi semptomlar göstermeden önce tespit ediyor. Yapay zeka bir risk tespit ederse, kalp kateterizasyonu gibi invaziv prosedürler de dahil olmak üzere daha ileri takip muayeneleri başlatılabilir.

Tüm teşhis süreci sadece yaklaşık on dakika sürüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT