Teşvik paketi kabul edildi: 300 avro çocuk parası geliyor

Teşvik paketi kabul edildi: 300 avro çocuk parası geliyor

Almanya’da piyasayı canlandırmayı hedefleyen teşvik paketinin ilk bölümü Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi. Paket, katma değer vergisinin altı ay için düşürülmesini, ailelere çocuk başına 300 avro ödenmesini öngörüyor.

Almanya'da Bakanlar Kurulu'nun cuma günkü son toplantısında, korona krizini aşmak üzere planlanan 130 milyar avroluk teşvik paketinin önemli bir bölümü kabul edildi. Teşvik paketi, tüketimin yeniden canlandırılmasını hedefliyor. Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, paketi “Krizden güçlenerek çıkmak istiyoruz” sözleriyle değerlendirdi. 

DW Türkçe’ye göre teşvik paketinin özellikle dar gelirli aileler ile küçük ve orta ölçekli işletmelere yarar sağlaması öngörülüyor.

KATMA DEĞER VERGİSİ DÜŞÜRÜLECEK

Gıda, mobilya veya elektrikli ev aletleri satan market ve mağazalarda altı ay boyunca alışverişin daha ucuza yapılmasını hedefleyen teşvik paketinde, katma değer vergisinin düşürülmesi planlanıyor. 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında birçok ürünün katma değer vergisinin yüzde 19'dan yüzde 16'ya, gıda ürünlerinin katma değer vergisinin de yüzde 7'den 5'e düşürülmesi öngörülüyor. Federal hükümet, katma değer vergisinin düşürülmesi ile eyalet ve belediye yönetimlerine fazladan yük binmemesi için yaklaşık 19 milyar 600 milyon avroluk kaynak ayırdı.

Ancak katma değer vergisinin düşürülmesinin tüketimi canlandırmaya katkı sağlayıp sağlamayacağı tartışma yaratıyor. Birçok vatandaşın, özellikle dayanıklı tüketim mallarını satın almada tereddüt edeceği, krizin geçmesini bekleyebileceği tahmin ediliyor. Gıda ürünlerinde katma değer vergisinin düşürülmesinin ise fiyatları sadece birkaç cent etkileyeceği belirtiliyor.

EYLÜL VE EKİMDE ÇOCUK BAŞINA 300 AVRO ÖDENECEK

Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen teşvik paketinde ailelere her çocuk için 300 euro verilmesi, bu paranın iki taksit halinde Eylül ve Ekim aylarında ödenmesi planlanıyor. Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, bu ödemeyi kriz döneminde sıkıntı çeken “Çocuklu milyonlarca aileye bir teşekkür” olarak değerlendirdi. Ancak, yıllık geliri 85 bin 900 avronun üzerinde olan ailelere ödenecek para, gelir vergisi beyanı sırasında denkleştirilecek, böylelikle yüksek gelirli aileler dolaylı olarak bu parayı geri ödemiş olacak. Bir kereliğe mahsus olarak ödenecek 300 avronun, piyasaları ne kadar canlandıracağı da soru işareti yaratan konular arasında bulunuyor.

Teşvik paketinde ayrıca çocuklarını tek başına yetiştiren anne ve babalar için de yardım öngörülüyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların kapatılması ve çocukların evde kalması nedeniyle işe gidemeyen, daha az çalışmak zorunda kalan bu kesimin gelirinde düşüş kaydedildi. Bu nedenle, tek başına çocuk yetiştirenlerin daha az vergi ödemesi planlanıyor.

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLI İŞLETMELERE 25 MİLYAR AVRO

Bakanlar Kurulu'nun kararına göre, küçük ve orta ölçekli firmaların işletme giderlerinin bir bölümünün devlet tarafından karşılanmasını öngörüyor. Alman hükümeti, bunun için yaklaşık 25 milyar avro kaynak ayırdı. Maliye Bakanı Olaf Scholz, bu teşvik sayesinde işletmelerin hayatta kalmasının ve ekonomik canlanma yeniden sağlandığında faaliyetlerini sürdürebilmelerinin hedeflendiğini ifade etti. Bu teşvikler ile özellikle restoran ve kafeler ile pazarlarda satıcılık yapanları ve seyahat acenteleri gibi işletmeleri kapsıyor. Paket kapsamında ayrıca vergi kolaylıkları da öngörülüyor.

Bakanlar Kurulu'nda alınan kararların 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olabilmesi için 29 Haziran'da Federal Meclis ile Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde de onaylanmasıgerekiyor.

Koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) önde gelen isimleri geçen hafta 130 milyar avroluk teşvik paketinde uzlaşma sağlamıştı.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT
3 Yorum