Tesla'nın rakibi iflas etti

Tesla'nın rakibi iflas etti

Elektrikli otomobil şirketi Fisker, öncü Tesla'ya rakip olarak yola çıktı. Ancak gecikmeler ve satış sorunlarını şimdi iflas izliyor.

Tesla'ya meydan okuyan Fisker iflas başvurusunda bulundu. Bu hamle haftalardır gündemdeydi. Fisker Şubat ayı sonunda, alacaklılarına taze para sağlanmaması halinde şirketin varlığının tehlikeye gireceği uyarısında bulunmuştu.

O zamandan bu yana "büyük bir otomobil üreticisi" ile yatırım konusunda yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı. Bu arada sağlanan finansman ve halihazırda üretilmiş olan araçların indirimlerle satılması, üretici ile bir anlaşma yapılmadan yeterli olmadı. Pazartesi günü Fisker, Delaware eyaletinde ABD İflas Kanunu'nun 11. Bölümü uyarınca iflas koruma başvurusunda bulundu.

ELEŞTİRİLDİ

Fisker'in Ocean SUV modeli, kısmen tedarikçilerle yaşanan sorunlar nedeniyle piyasaya planlanandan daha geç çıktı. İlk müşterilerden bazıları ve ticari gazeteciler de yazılım hatalarını ve teknik sorunları eleştirdi. Geçen yıl Fisker yaklaşık 10.200 Ocean araç üretti ve bunların 4.929'unu müşterilere teslim etti.

Fisker, ABD ve Avrupa'daki ilk doğrudan satışların büyük ölçüde başarısız olduğunu ve Ocak ayından bu yana bir bayi modeliyle sıkıntıdan kurtulmaya çalıştığını açıkladı. Fisker bu yıl müşterilere ve bayilere 20.000 ila 22.000 otomobil teslim etmek istiyordu. Ancak, tasarruf amacıyla üretim Mart ayı ortasında durdurulmuştu.

Fisker, elektrikli otomobil öncüsü Tesla'ya meydan okuyordu. Ancak, elektrikli otomobil satışları sadece birkaç yıl önce beklendiği kadar hızlı artmadı. Fisker sonunda pes etmek zorunda kaldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT