Telefonuna gelen mesajla hayatı alt üst oldu: Alman kadın 100 bin Euro kaybetti

Telefonuna gelen mesajla hayatı alt üst oldu: Alman kadın 100 bin Euro kaybetti

Almanya'da bir kadının hayatı, dolandırıcılardan gelen bir kısa mesajla alt üst oldu.

Almanya'nın Dresden-Klotzsche şehrinde akıl almaz bir dolandırıcılık olayı meydana geldi. 49 yaşındaki bir kadın yaklaşık 100 bin Euro'sunu dolandırıcılara kaptırdı.

Polisin hafta sonu yaptığı açıklamaya göre, failler kadının cep telefonuna sahte bir mesaj göndererek alışılmışın dışında bir dolandırıcılık yöntemi kullandı. Dolandırıcılar, online bankacılık için TAN sertifikasının süresinin dolduğu bahanesiyle, mağdurdan bir bağlantı aracılığıyla erişim bilgilerini girmesini istediler ve elde ettikleri verilerle yüklü miktarda transfer yaptılar.

POLİSTEN ACİL UYARI

Polis bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı acil bir uyarı yayınladı. İnsanlara, bilinmeyen numaralardan gelen ve kişisel veri ya da hesap bilgisi isteyen mesajlara karşı son derece şüpheci olmaları tavsiye edildi.

Ayrıca, hesap bilgileri veya TAN numaraları gibi hassas veriler telefonla veya çevrimiçi olarak ifşa edilmemelidir. İnsanlar bilinmeyen hesaplara ödeme yapmamaları konusunda da uyarılıyor. Şüpheli durumlarda, mağdurlar akrabaları ya da güvendikleri kişilerle konuşmalı ya da doğrudan polise başvurmalıdır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT