• BIST 94.499
 • Altın 244,400
 • Dolar 5,9310
 • Euro 6,6059
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 9 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 10 °C

TEİS: İlaçta Euro kuru güncel hale getirilmeli

TEİS: İlaçta Euro kuru güncel hale getirilmeli
ANKARA, (DHA) - TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, son zamanlarda piyasada bulunamayan ilaçlarla ilgili sıkıntıların...

ANKARA, (DHA) - TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, son zamanlarda piyasada bulunamayan ilaçlarla ilgili sıkıntıların çoğalmasının nedeninin, uygulanmakta olan yanlış ilaç fiyat politikası olduğunu belirtti. Saydan, bunun sonucu olarak ülkemizde kalp-tansiyon, şeker gibi hayati öneme haiz olan birçok ilacın piyasada bulunamamaya başladığını belirtti. Saydan, "Bu sorunun çözülebilmesi için, ekonominin reel gerçeklerine uygun fiyatlandırma yapılması gerekiyor. İlaçta, Euro kuru güncel hale getirilmeli" dedi.
"EN PAHALI İLAÇ BULUNAMAYAN İLAÇTIR"
Nurten Saydan, kalp ve tansiyon ilaçları, şeker hastalarının, depresyon ve psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar başta olmak üzere birçok ilacı şu an depolarda bulmakta zorlandıklarını söyledi. Saydan, "Bulunamayan ilaç, en pahalı ilaçtır" dedi. Saydan yaptığı açıklamada, şöyle dedi:
"İlaç fiyatlarında uygulanan Euro kurunu güncel hale getirerek ilaç sanayisinin tekrar ilaç üretebilir veya ithal edebilir duruma getirilmesi gerekir. Ancak bugün Euro kuru 3.5 TL sınırına gelmişken, ilaç Euro kurunu 2.07 TL olarak belirleyip bununla da yetinmeyip SGK'nun yüzde 41'lere varan oranda kamu kurum iskontosuna maruz bırakılması ilaç ithalini ve üretilmesini zorlaştırmaktadır. Düşünün ki ilaç firmaları yurtdışından ilaç etken maddesini 3.5 TL Euro kurundan alıyor. Ancak bu etken maddeyi ülkemize getirip ilaç yaparak istihdam sağlayıp bir ürün ortaya koyuyor, ancak bunu satarken 'yarı fiyatına satacaksın' deniyor. Bu durum üreticimizi çok zor durumda bırakıyor. İthalatçı firmalar ise yurtdışında satılan ilacını buraya getirdiğinde yarı fiyatından da aşağıda satıyor. Üretim maliyeti aynı ama ülkemizde çok daha az kar ettiği için ilacını ya az getiriyor ya da hiç getirmiyor. Bu yüzden de ilaç sıkıntısı oluşuyor."
ECZACILAR KANUNDA VAR OLAN İLAÇ TAKAS İŞLEMİNİ DE YAPAMIYOR
Eczacılık Kanunu'nda eczaneler arası 'İlaç takası yapılabilir' denilmesine rağmen, kurum tarafından yönetmelik çıkartılarak eczaneler arası ilaç takası bulunduğu il içinde yapılması şeklinde kısıtlama getirildiğini hatırlatan Nurten Saydan, eczacıların bulunmayan ilaçları temin edip hastalara ulaştırmasının engellendiğini kaydetti.
TEİS olarak Danıştay'da bu durumun iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açıldığını hatırlatan Saydan, şöyle devam etti:
"Zira; hukuki olarak kanunlar yönetmeliklerle genişletilip daraltılamaz, eczacıların kurum tarafından kanunca verilmiş hakları geri alınamaz. Yaşadığımız bu günlerde yanlış ilaç fiyat politikaları ve buna bağlı olarak ekonomik kriz yaşayan ülkelerin referans alınması yüzünden önemli ölçüde ilaçlar eczanemizde bulunamamaktadır. İller arası takasla vatandaşa ilaç temin edebilen meslektaşlarımızın hukuki olmayan bu uygulama ile hizmet vermelerinin önü de kesilmiştir. Kurumun yanlış ve hukuka aykırı olan bu uygulamadan bir an evvel vazgeçerek eczaneler için iller arası İlaç takas uygulamasını devreye sokması gerekmektedir."
TEİS olarak yetkililerin güncel ve rasyonel olmayan ilaç fiyatlandırma yöntemindeki ısrarından vazgeçip, ekonominin reel gerçeklerine uygun fiyatlandırma yapılmasını isteyen Saydan, "ilacın ülkemizde her zaman bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını sağlaması gerektiğini bir kez daha altını çizerek hatırlatmak istiyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05