TBMM Başkanı Şentop'tan Bahçeli'ye 'idam' desteği

TBMM Başkanı Şentop'tan Bahçeli'ye 'idam' desteği

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği ‘idam’ tartışmasıyla ilgili konuştu: “Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim.”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ ziyareti kapsamında geldiği Marmaraereğlisi ilçesinde Adliye binası açılışına katıldı. Şentop açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Bir gazetecinin, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin idam cezasının geri getirilmesi” konusundaki görüşlerini sorması üzerine Şentop, konuyla ilgili görüşlerini farklı zaman ve vesilelerde Anayasa Komisyonu Başkanı olduğu dönemlerde de dile getirdiğini belirterek, “Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlardan bir tanesi eski tabirle teamülden, tasarlayarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bir de küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar çerçevesinde sadece bunlarla sınırlı olmak kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim” dedi.

İdam cezasıyla ilgili akademisyen olduğu dönemlerde çalışmalar da yaptığını söyleyen Şentop, “Bu konuda cezanın gelebilmesi için bir Türkiye içerisinde anayasa değişikliğine ihtiyaç var, bir de Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ek protokoller var. Bunlarla ilgili de değerlendirilme yapılması gerekir. Bu konuda takdir parlamentomuzun, görüşülüp, tartışılması gereken bir konu” diye konuştu. Şentop, cezaların caydırıcı olması gerektiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2 gün önce yaptığı açıklamada, “hukuk mevzuatımıza tekrar alınması, iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir” diyerek idam cezasının geri getirilmesi çağrısı yapmıştı.


“TBMM’nin 1 Ekim 2020 tarihinde açılmasıyla birlikte milletimizin haklı beklentisi muhterem vekillerinin mutabakatıyla çözüme kavuşturulmalı, bebek katilleri, sapıklar, alçaklar, tecavüzcüler layık oldukları cezalara çarptırılmalıdır” diyen Bahçeli, “MHP, idam cezası meraklısı değildir. Ne var ki korku sınırını geçen suç ve suçlularla mücadelenin başarıya ulaşabilmesi maksadıyla içinden geçtiğimiz süreçte başkaca bir yol ve seçenek olmadığı da nettir, nitekim alternatifsizdir. İdam cezasının uygulanmasında ölçülülük ilkesine bağlı kalarak, verilen cezanın işlenen suç ile denge ve orantısı kurulacak, şiddet ve dehşet selinin önü alınmış olacaktır” ifadelerini kullanmıştı. 

HABERE YORUM KAT