• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • Berlin 15 °C
 • Frankfurt 15 °C
 • Paris 11 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Stockholm 9 °C

TBMM Başkanı Çiçek Türkmenistan'da

TBMM Başkanı Çiçek Türkmenistan'da
AŞKABAT (AA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkmenistan ile Türkiye ilişkisinin menfaat ya da sadece devletten devlete ilişki olmadığını belirterek,...

AŞKABAT (AA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkmenistan ile Türkiye ilişkisinin menfaat ya da sadece devletten devlete ilişki olmadığını belirterek, "Aynı kültürü, tarihi paylaştığımız ve aynı köklerden gelen bir kardeşlik ilişkisidir" dedi. 

Çiçek, Türkmenistan ziyaretinin ikinci gününde resmi temaslarda bulundu. Türkmenistan Meclisi'ne giden Çiçek ve beraberindeki Parlamento heyeti, Meclis Başkanı Akça Nurberdiyeva ile bir araya geldi.

Nurberdiyeva , Çiçek'e, "kardeşim" diye hitap ederek,  "Türk kardeşlerimiz ve Türkiye'nin gelişmesinden, büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye,  Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkedir, ayrıca uluslararası platformlarda tanınmasına da yardımcı olmuştur. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız. Karşılıklı ziyaretler ve işbirliğimiz her geçen gün daha da artmaktadır. Temaslarımız aramızdaki işbirliğini daha da geliştirecektir" dedi. 

Çiçek, "Akça Bacı" diye hitap ettiği Nurberdiyeva'ya, Türkmenistan'a Meclis Başkanı olarak ikinci kez geldiğini ifade etti. Çiçek, "Bizim ilişkimiz menfaat ilişkisi değil, sadece devletten devlete de değil. Aynı kültürü, tarihi paylaştığımız ve aynı köklerden gelen  bir kardeşlik ilişkisidir. Bizler Parlamentolar olarak halkımızı temsil ediyoruz. Onun için buraya gelmemiz tabiidir ve böyle de olması gerekir"  diye konuştu. 

Türkiye'nin, Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmanın onurunu ve gururunu yaşadığını kaydeden Çiçek, aksi durumun "ayıp olacağını" söyledi. Türkiye ve Türkmenistan ilişkisini "örnek ilişki" olarak tanımlayan Çiçek, son bir yılda altı üst düzey ziyaretin, bunun göstergesi olduğunu belirtti. 

İki ülkenin önemli potansiyel ve imkana sahip olduğunu, bunları değerlendirmesi gerektiğine işaret eden Çiçek, parlamentolar olarak hükümetlerin ortaya koyduğu iradeyi desteklemek ve onay bekleyen konuları hızlı şekilde geçirmek olduğunu söyledi.  

Ekonomik ve ticari ilişkilerin iyi yolda olduğunu, iki ülke arasında enerji alanında büyük projelere imza attıklarını belirten Çiçek, "Hem bizim hem de başkalarının enerji arzı ve güvenliği açısından çok önemli projeler zaten belli bir noktaya gelmiş durumda. Bahsettiğim TANAP Projesi'dir. Bu sadece Türkiye ve Türkmenistan açısından değil, Avrupa'nın da çok ilgi duyduğu ve benimsediği bir projedir ve belli bir noktaya geldi. İnşallah kısa sürede icraatına da başlanacak" dedi. 

-"Bilesiniz ki KKTC'de kardeşlerimiz var"

Tarafsızlık politikasının önemli olduğunu ve başarıyla sürdürüldüğünü ifade eden Çiçek "Bilesiniz ki KKTC'de kardeşleriniz var. KKTC'den parlamento düzeyinde ziyaretlere de kapı aralanmasında fayda var. Onlar bir çok ülke parlamentosunu ziyaret ediyorlar karşılıklı olarak görüşmelerde bulunuyorlar. Buraya da gelmelerinde bizim açımızdan fayda var" diye konuştu

Çiçek,  7  Haziran seçimlerinden sonra da iki ülke ilişkilerinin aynı şekilde süreceğinden tereddüt duyulmamasını istedi. Akça'nın kendisine seçimlerde başarılar dileyerek, "İnşallah yeniden Meclis Başkanı seçilirsiniz" demesi üzerine gülen Çiçek, Nasreddin Hoca fıkrası anlattı. Çiçek'in, "Nasreddin Hoca kavağa çıkmış, çıkarken de beline ip bağlamış. Demişler ki 'Hoca bu ipi niye bağladın, neden lazım.' Hoca, 'belki ondan öte yol gider' demiş. Belli olmaz" demesi, salonda gülüşmelere yol açtı. 

-Vizenin kaldırılmasını istedi

Çiçek, daha sonra Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile görüştü. Meredov, görüşmede Çiçek'e 'Ağabey" diye hitap ederek, iki ülke arasında asırlara dayanan ilişkileri daha da geliştirmeleri gerektiğini söyledi.  

Meredov'a "Değerli kardeşim" diyen Çiçek, kendisinin de Türkmen olduğunu hatırlattı. Türkmenistan'dan iyi izlenimlerle döndüğünü belirten Çiçek, iki halk arasında evlilikler olduğunu ancak vize nedeniyle bazen küçük sorunlar yaşandığını söyledi. "Vize meselesine bir kolaylık getirelim' diyen Çiçek'e Meredov, Haziran ayı başında Aşkabat'ta düzenlenecek toplantıda konuyu ele alacaklarını söyledi. 

Çiçek, Kıbrıs'ta kalıcı barışın sağlanmasını istediklerini, Rum tarafının yeniden masaya döndüğünü belirterek, "KKTC bir nevi açık cezaevi durumunda, izolasyon durumu var. Konuyla ilgili temaslarınız olursa, teşvik etmiş olursunuz" dedi. 

-Kalpak giyen Çiçek, ata bindi 

Halı Müzesini de gezen Çiçek, Türkmenlerin Ruslara karşı mücadele verdiği  Göktepe savaşlarının yapıldığı bölgeyi ziyaret etti. Çiçek, Sapar Murathacı Camii ve Göktepe Müzesi'nde incelemelerde bulundu.

Çiçek ve beraberindeki Parlamento heyetinin bir sonraki durağı ise Ahal Teke Atçılık Kompleksi oldu. Ünlü Ahal Teke atlarının gösterisini izleyen Çiçek, daha sonra kalpak giyerek ata bindi. Atların gösterisi renkli görüntülere sahne oldu. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05