Tanınmış deterjan markası sınıfta kaldı

Tanınmış deterjan markası sınıfta kaldı

Stiftung Warentest, marketlerde satılan deterjanları test etti. Tanınmış bir marka lekeleri çıkarmada başarısız performans gösterdi.

Stiftung Warentest tarafından hem sıvı hem de toz formda toplam 20 renkli deterjan mikroskop altına alındı. Bazı markalar diğerlerinden daha iyi performans gösterdi.

Test süresi altı ay boyunca devam etti ve 57 haneye tekstil ürünleri dağıtıldı. Daha sonra bu tekstil ürünleri düzenli olarak toplandı ve laboratuvarda yıkandı. Test, günlük yaşama mümkün olduğunca yakın olacak şekilde tasarlandı.

TOZ DETERJANLARDAN DAHA İYİ PERFORMANS

Test, ortalama olarak toz deterjanların sıvı ürünlerden daha ikna edici olduğunu gösterdi. Test edilen 13 sıvı deterjandan sadece ikisi yeterli olarak değerlendirildi.

"Sodasan Color Sensitiv" deterjanı yıkama performansı zayıf olarak değerlendirildi. Bu nedenle bu deterjan testin kaybedeni oldu.

TESTİN KAZANANLARI

İlk üç sırayı sadece toz deterjanlar aldı. "Persil Color Megaperls Excellence" birinci olurken, onu Rossmann'ın "Domol renkli deterjanı" takip etti.

Üçüncülük üç ürün tarafından eşit olarak paylaşıldı. "Ariel Compact Color", "Gut & Günstig Ultra Colorwaschmittel" ve "Priva Colorwaschmittel Ultra" deterjanları üçüncü sırada yer aldı ve bu ürünlerin hepsi toz formda.

Testte ürünlerin yıkama performansının yanı sıra çevresel denge ve fiyat-performans oranı gibi diğer hususlar da dikkate alındı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT