Tam 70 kat arttı: Almanya'da siyasi suçlar tavan yaptı

Tam 70 kat arttı: Almanya'da siyasi suçlar tavan yaptı

Orta Doğu'daki savaş Almanya'da da iz bırakıyor. Siyasi motifli suçlara ilişkin yeni rakamlar bunu gösteriyor. Özellikle dini ve siyasii motifli suçlar artış gösteriyor.

Almanya'da Orta Doğu'daki çatışmalarla bağlantılı olarak işlenen siyasi amaçlı suçlarda büyük bir artış yaşandı. Federal İçişleri Bakanlığı ve Federal Kriminal Dairesi (BKA) tarafından Salı günü Berlin'de yayınlanan siyasi suç istatistiklerine göre, bu bağlamda polis tarafından tanınan suçların sayısı geçen yıl 4369'a ulaşarak bir önceki yıl işlenen 61 suçun yetmiş katından fazla oldu.

Bu eylemlerin toplam 1927'si antisemit olarak değerlendirilmekte olup, bunların büyük çoğunluğu 7 Ekim'den itibaren işlendi. Polis, yaklaşık 4.400 suçun yarısından fazlasını “yabancı ideoloji” olarak sınıflandırıyor. Dolayısıyla, yurt dışı kaynaklı din dışı bir ideolojinin suç için belirleyici olduğuna dair göstergeler görüyorlar.

ZİRVEDE NE VAR

Polise bildirilen siyasi motifli suçların sayısı 2023 yılında 60.028'e ulaşarak istatistiklerin tutulmaya başlandığı 2001 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı ve bir önceki yıla göre yüzde 2'den az bir artış gösterdi. Şiddet içeren suçlar 3561 vaka ile 2022 yılına göre neredeyse yüzde 12 daha azdı.

Suçların aslan payı, yani üçte biri, anayasaya aykırı örgütlerin sembollerinin kullanılması gibi propaganda suçlarına aittir. Bunlar SS kafatası ve çapraz kemikleri gibi amblemler veya sloganlar olabilir. İkinci sırada mala zarar verme (yüzde 15,50) yer alırken, bunu hakaret (yüzde 13,95) ve nefrete tahrik (yüzde 12,77) izledi. Daha sonra zorlama ve tehdit ile toplanma hakkına karşı işlenen suçlar gelmektedir.

İnternet üzerinden veya internet yardımıyla işlenen siyasi amaçlı suçların sayısı önemli ölçüde artarak 15.488'e yükseldi, bu yüzde 60,08'lik bir artış anlamı taşıyor. Özellikle dini ve yabancı ideoloji alanlarında keskin bir artış oldu. Bununla birlikte, en büyük payı yaklaşık 7.000 suçla sağ kanat yelpazesi oluşturdu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT