• BIST 101.849
 • Altın 259,169
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 22 °C
 • Stockholm 13 °C

Suriyeli çocuklar için yeniden öğrenci oldular

Suriyeli çocuklar için yeniden öğrenci oldular
KİLİS (AA) - Suriyeli sığınmacı çocukların okul öncesi eğitimini üstlenen Kilis Elbeyli Konteyner Kenti'nde görevli öğretmenler, iletişim sorununun...

KİLİS (AA) - Suriyeli sığınmacı çocukların okul öncesi eğitimini üstlenen Kilis Elbeyli Konteyner Kenti'nde görevli öğretmenler, iletişim sorununun önüne geçebilmek ve Arapça konuşan öğrencilere Türkçeyi daha kolay öğretmek için uzmanlardan eğitim alıyor.

Suriye'deki iç savaşın ardından sığınmacıları kabul etmeye başlayan Türkiye'nin güneydeki en uç noktalarından olan Kilis, Suriyeli yoğunluğuyla dikkati çekiyor. Yaklaşık 25 bin sığınmacının barındığı Elbeyli Konteyner Kenti'nde sayıları 9 bine ulaşan okul çağındaki çocuklar, yaş gruplarına göre okul öncesinden liseye kadar farklı sınıflarda eğitim hayatını sürdürüyor. 

Arapça derslerinin yanı sıra Türkçe eğitim de alan öğrencilere, 46'sı Türk 226 eğitmen ders veriyor. Öğrencilerin eğitim kalitelerini artırmak için de Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde zaman zaman çeşitli eğitimler düzenleniyor.  

- Dil sorunu nedeniyle kurs açıldı

Özellikle okul öncesinde yaşanan dil sorunu nedeniyle eğitim kalitesinde düşüş olduğunu tespit eden Elbeyli Kaymakamlığı, bu sorunu çözebilmek için harekete geçti. Bu kapsamda TÖMER ile temas kuran kaymakamlık, okul öncesi öğretmenlerinin yabancı öğrencilere Türkçeyi daha rahat öğretebilmesi için eğitime tabi tutulmasını sağladı. 

Konteyner kentte görev yapan 24 okul öncesi öğretmeni, mesai saatlerinin dışındaki özel zamanlarından fedakarlık ederek Suriyeli öğrenciler için yeniden öğrenci sıralarına oturdu.

Elbeyli Kaymakamı Gülhani Ozan Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konteyner kentin Suriye'deki savaş mağdurlarının kabul edildiği ve tüm ihtiyaçlarının karşılandığı bir yaşam alanı olduğunu söyledi.

Konteyner kentteki 9 bin civarında öğrencinin eğitimini sürdürebilmek için okul öncesinden liseye kadar hemen her seviyede okullar kurulduğunu anımsatan Sarı, eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrencilerle Türk öğretmenler arasında yaşanan iletişim sorununun önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Bu amaçla da TÖMER ile işbirliğine gidildiğini ve kampta görevli 24 okul öncesi öğretmenin eğitime alındığını vurgulayan Sarı, "Malumunuz bizim öğretmenlerimizin Arapça bilmek gibi bir durumu söz konusu değil. Genelde tercüman aracılığıyla dersler işleniyordu. Ancak bunun eğitim kalitesinde kayba neden olduğunu tespit ettik ve TÖMER'deki uzman eğitmenlerimiz öğretmenlerimizi eğitmeye başladı" diye konuştu. 

Türkçe Okuma ve Yazma Beceri Kursu adı altında başlatılan eğitimler sayesinde, Türkçenin daha kolay öğretilebilmesi için kursiyerlere pratik bilgiler aktarıldığını ifade eden Sarı, böylece öğretmenlerin öğrencileriyle daha rahat iletişim kurabilmesinin sağlanacağına kaydetti.

Sarı, bu sayede hem eğitim kalitesinin artacağını hem de Suriyelilerin çocuklarının Türkçeye alışmaları için altyapı oluşturulacağını sözlerine ekledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05