Steinmeier'dan Noel konuşması... Almanlara "Demokrasiye sırtınızı dönmeyin" çağrısı

Steinmeier'dan Noel konuşması... Almanlara "Demokrasiye sırtınızı dönmeyin" çağrısı

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Noel konuşmasında özellikle zor zamanlarda demokrasi, cesaret ve uyum çağrısında bulundu. Steinmeier, "Almanya temellerine güvenmelidir. Almanya iyi bir ülkedir ve öyle kalacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Neol konuşmasında, Almanları demokrasiye sırtlarını dönmemeleri konusunda uyardı. Steinmeier, "Evet, açıklığa hasretiz. Evet, siyasi iktidarı elinde bulunduranların doğru yolu bulmak için mücadele etmelerini ve aynı zamanda ülke olarak bize yardımcı olacak cevaplar vermelerini beklemek hakkımızdır" dedi.

"Vatandaşlar, söz konusu kamu yararı olduğunda demokratların birlikte çalışmasını beklemelidir. Pek çok kişi bunu kaçırdı. Bazıları sırtını dönüyor, diğerleri her şeyi ve herkesi azarlıyor" dedi Steinmeier'ın Federal Başkanlık Ofisi tarafından önceden yayınlanan konuşma metnine göre...

SAVAŞLARA DEĞİNDİ

Steinmeier, "Bu yıl dünya karanlık yüzünü gösterdi. Nefret ve şiddetin yanı sıra acı ve yıkım da yaşandı. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlık savaşını örnek gösterdi. Sonbahardan bu yana Hamas tarafından işlenen vahşet ve Orta Doğu'daki savaşın kurbanları karşısında dehşete düştük. Bu yıl geride cevaplanmamış pek çok soru bıraktı. Bazı insanlar devlet ve siyaset konusunda şüpheci, bazıları ise gelecek konusunda endişeli" dedi.

Steinmeier, "Başkalarını kararlılık ve cesaretle savunan, çokluk toplumunda barış içinde bir arada yaşamaya kendini adamış milyonlarca insan var. İşte bu insanlar bana cesaret veriyor. Ülkemize sıcaklık getiriyorlar" dedi.

Steinmeier, "Önümüzdeki yıl Almanya kendi demokrasisinin 75. yıl dönümünü kutlayacak. Anayasamız gurur duyabileceğimiz bir şey" derken, "Bu temel, işler daha zor hale geldiğinde bile ülkemizi bugüne kadar iyi bir şekilde destekledi. Gelecekte de bizi desteklemeye devam edeceğine inanıyorum. İşte bu nedenle hepimizi buraya güvenmeye teşvik etmek istiyorum. Şunu daha sık fark edelim: Almanya iyi bir ülkedir ve öyle kalacaktır."

ARTI49

HABERE YORUM KAT