SPD'den kadın cinayetlerine müebbet hapis cezası çağrısı

SPD'den kadın cinayetlerine müebbet hapis cezası çağrısı

Almanya'da her üç günde bir kadın, kadın olduğu için öldürülüyor. SPD'li sağcı politikacılar şimdi daha sert cezalar için bastırıyorlar.

Federal ve eyalet hükümetlerinden SPD'li sağcı politikacılar, kadına yönelik ölümcül şiddet için daha sert cezalar verilmesi çağrısında bulunuyor. SPD'li sağcı siyasetçiler tarafından Dünya Kadınlar Günü'nden kısa bir süre önce Stuttgart'ta yapılan bir toplantıda yapılan açıklamaya göre, bir kadın kadın olduğu için öldürülürse, bu gelecekte kadın cinayeti olarak tanınmalı ve düzenli olarak temel saiklerle cinayet olarak cezalandırılmalıdır. Gazete, "Cinsiyete özgü saikler açıkça tanımlanmalı ve kanunen ceza verilirken dikkate alınmalıdır" diyor.

SPD'nin meclis grubu hukuk politikası sözcüsü yardımcısı Carmen Wegge, bu eylemlerin kadınların kendi kaderini tayin hakkına yönelik olduğunu ve ataerkil sahiplenme ile karakterize edildiğini vurguladı. Wegge yaptığı açıklamada ''Bu kadın düşmanı, ayrımcı ve cinsiyet eşitliği ilkesini ihlal ediyor.« Ne yazık ki, erkeklerin eşlerine veya eski eşlerine yönelik şiddet eylemlerinin sayısı hala endişe verici derecede yüksek.'' ifadelerini kullandı.

Federal Kriminal Polis Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, Almanya genelinde her üç günde bir bu tür bir cinayet işleniyor – 2015'te yaklaşık 135 ve 2020'de 139 vaka bildirildi. Uzun bir süre, bu tür vakalar genellikle üstü kapalı bir şekilde "ilişki draması" veya "aile trajedisi" olarak tanımlandı. Erkekler bir ayrılık durumunda eski eşlerini öldürürlerse, bu genellikle cinayet olarak değil, yalnızca adam öldürme olarak değerlendiriliyordu. 

Almanya'da kadına yönelik şiddet "yapısal bir sorun"

Baden-Württemberg SPD parlamento grubunun hukuk politikası sözcüsü Boris Weirauch, Almanya'da kadına yönelik şiddeti "yapısal bir sorun" olarak nitelendirdi. Weirauch ''Kadın cinayeti kadın cinayetidir ve 'namus cinayeti' veya 'kıskançlık draması' olarak küçümsenmemelidir.'' ifadelerini kullandı.

Trafik ışığı hükümeti tarafından hazırlanan bir yasa taslağı, diğer şeylerin yanı sıra, "cinsiyete özgü" saiklerin, ceza verilirken özellikle dikkate alınması gereken koşullar listesine insanlık dışı saiklerin ve hedeflerin diğer örnekleri olarak dahil edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Ancak taslak kadın cinayetinden cinayet olarak bahsetmiyor. Weirauch, bunun SPD'li sağcı politikacıların siyasi talebi olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT