SPD genel merkezine art arda boyalı saldırı

SPD genel merkezine art arda boyalı saldırı

SPD'nin federal genel merkezi birkaç saat içinde iki kez boyandı. İlk olarak Orta Doğu'daki çatışmayı protesto etmek için, daha sonra da Şansölye'nin partisinin iklim politikasını protesto etmek için.

Almanya'da sosyal demokrat parti SPD'nin Berlin-Kreuzberg'deki parti merkezi kırmızı boya ile boyandı. Bir güvenlik görevlisi Cuma gecesi polisi alarma geçirdi. Polisin Cuma günü bildirdiğine göre, saat gece ikiden kısa bir süre sonra Wilhelmstraße'deki binanın cephesinde yaklaşık 1,50 metreye 1,50 metre boyutlarında bir alana yazı yazıldığını fark etti. Willy Brandt Evi'ndeki yazının içeriği Orta Doğu'daki İsrail-Filistin savaşıyla ilgiliydi.

Bir Alman bayrağı, bir Berlin eyalet bayrağı, Avrupa bayrağı ve iki parti bayrağı da kırmızı boyayla lekelendi. Berlin Eyaleti Kriminal Soruşturma Bürosu'na bağlı Devlet Güvenlik Polisi, mala zarar verme ve devlete ve sembollerine hakaret şüphesiyle soruşturma yürütüyor. Boya ve yazıların kaldırılması için Cuma sabahı temizlik çalışmaları başlatıldı.

"SON UYARI"

Cuma sabahı Last Generation (Son nesil), grup aktivistlerinin Willy Brand House'un dış cephesine yazılar bıraktığını da duyurdu. Duvara siyah boya ile defalarca “dürüst ol” yazısı yazıldı. Perşembe günü de bu slogan, iklim aktivistleri tarafından Federal Başbakanlık binasına bırakıldı. Son Nesil aktivistleri Willy Brand House'un dış cephesine sadece Çarşamba günü sprey sıkmışlardı.

Benzer bir olay Berlin-Wedding'deki SPD parti merkezinde de yaşandı. Geniş bir alana kırmızı boya püskürtülürken, kaldırıma da yazılar yazıldı: “Son uyarı”.

"DEMOKRASİMİZE YÖNELİK BİR SALDIRI"

SPD eyalet başkanları Nicola Böcker-Giannini ve Martin Hikel renkli saldırıyı kınadı:

"Demokratik bir partiye yönelik bir saldırı her zaman demokrasimize yönelik bir saldırıdır. Parti genel merkezimize yönelik bu yeni saldırı ve ardında bıraktığı tehdit bizi yıldıramaz. Şikâyette bulunduk ve polisin failleri hızla tespit edeceğini umuyoruz.”

Avrupa seçimlerinden iki gün önce meydana gelen bu olay dikkat çekti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT