Sparkasse uyardı: Paralar üzerinde tehlikeli virüs ve bakteriler keşfedildi

Sparkasse uyardı: Paralar üzerinde tehlikeli virüs ve bakteriler keşfedildi

Yeni araştırmalar nakit paramızın çeşitli bakteri ve virüslerle kirlendiğini gösteriyor. Sparkasse ise ilginç bir uyarı yayımladı.

Alışveriş yaparken ya da bir restoranda nakit mi yoksa kartla mı ödeme yapılacağı sorusu her yerde karşımıza çıkıyor. Bazı tüketiciler bozuk para ve banknotları tercih etmeye devam ederken, Sparkasse web sitesinde nakit paranın hijyen riskleri konusunda uyarı yapıldı. Uyarıda, “Mikrop tuzaklarına dikkat edin: Nakit paramız çeşitli mikroplar için bir üreme alanı görevi görüyor” denildi.

Bu uyarı, ABD'deki bir araştırma projesinden elde edilen bulgulara dayanıyor. New York Üniversitesi'ndeki bilim insanları, tek bir banknotun 3.000 farklı bakteri türünü barındırabileceğini keşfetti.

money-3595680-1280.jpg

PARA ÜZERİNDE TEHLİKELİ VİRÜS VE BAKTERİLER KEŞFEDİLDİ

New York Üniversitesi'nden Profesör Jane Carlton liderliğindeki ekip, tedavüldeki bir dolarlık banknotları analiz etti; akne ve mide ülserine neden olabilen bakterilerin yanı sıra antibiyotik direnciyle ilişkili genler buldu.

Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankası'nın Bochum Ruhr Üniversitesi Tıbbi ve Moleküler Viroloji Bölümü ile işbirliği içinde yürüttüğü çalışmaların gösterdiği üzere, madeni paralar üzerindeki mikropların ömrü daha kısadır.

coin-1080535-1280.jpg

Araştırmaya katılan araştırmacılardan Daniel Todt, virüslerin özellikle bakırdan yapılmış 5 sentlik madeni paralar üzerinde daha az stabil olduğunu belirtiyor.

money-5279413-1280.jpg

Potansiyel risklere rağmen, Sparkasse, para üzerindeki mikropların “otomatik olarak bir sağlık riski oluşturmadığını” vurguladı. Şirket, insanlara paraya dokunduktan sonra ellerini yıkamak gibi olağan hijyen standartlarına uymalarını ve enfeksiyon riskinin arttığı zamanlarda temassız ödeme yöntemlerine geçmelerini tavsiye etti.

sparkasse-50118-1280-1.jpg

ARTI49

HABERE YORUM KAT