• BIST 121.475
 • Altın 294,762
 • Dolar 5,8926
 • Euro 6,5369
 • Berlin 4 °C
 • Frankfurt 3 °C
 • Paris 4 °C
 • Ankara -2 °C
 • İstanbul 5 °C
 • İzmir 8 °C
 • Stockholm 5 °C

Soma'da 301 madencinin can verdiği facianın yıldönümü için, hazırlıklar tamamlandı

Soma'da 301 madencinin can verdiği facianın yıldönümü için, hazırlıklar tamamlandı
Taylan YILDIRIM/MANİSA, (DHA) - MANİSA'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin hayatını kaybettiği 13 Mayıs 2014 günü meydana gelen facianın yıldönümü...

Taylan YILDIRIM/MANİSA, (DHA) - MANİSA'nın Soma İlçesi'nde 301 madencinin hayatını kaybettiği 13 Mayıs 2014 günü meydana gelen facianın yıldönümü olan yarın, hem Büyükşehir Belediyesi ile Kaymakamlık, hem de Maden İş Sendikası, program hazırladı. Kitlesel bir yürüyüşün olmayacağı ilçede, mezarlık ile Kaymakamlık önündeki meydanda, hafızlara Kuran'ı Kerim ve mevlit okutulacağı açıklandı. Kaymakam Bahattin Atçı, hükümetten şu ana kadar bir katılım bilgisinin kendilerine ulaşmadığı söyledi. Maden- İş Sendikası Ege Bölge Şube Başkanı Recep Satır da, şehitlerini duayla anacaklarını, onların yıldönümünde duaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Soma'da geçen yıl 13 Mayıs'ta meydana gelen faicada, 301 madenci hayatını kaybetti. Türkiye'nin en büyük maden kazası olan ve büyük üzüntü yaratan facia sonrasında toplumun her kesiminden Soma'ya vatandaşlar akın etti. Burada ailelerin acılarına ortak olundu. Birçok kurum da Somalı işçilerin ailelerine yardımlarda bulundu. Faciayla ilgili olarak ise, tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik'in tutuklu, diğerleri tutuksuz olan 45 sanığın yargılanmalarına başlandı.
BİRİNCİ YIL İÇİN HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI
Facianın, 13 Mayıs Çarşamba gününe denk gelen birinci yıldönümü için hem Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Kaymakamlık, hem de Maden İş Sendikası, program hazırladı. Kitlesel bir yürüyüşün olmayacağı belirtilen ilçede, ilk tören anıt mezar olarak hazırlıkları yapılan ancak anıtı henüz tamamlanmayan mezarlıkta yapılacak. Saat 11.30'da burada yapılacak törende, maden şehitleri için Kuran okutulacak. Ayrıca yine hayır amaçlı lokma dağıtılacak. İsteyen ailelerin de bu kutlamaya katılabilecekleri, onlara da davet gittiği açıklandı. Gündüz ve akşam da yine ilçedeki Ulu Cami'de, madenciler için mevlit okutturulacağı ifade edildi.
İlçedeki ikinci tören ise, Maden İş Sendikası tarafından organize edildi. Bugün anma etkinliğine başlayacak olan sendika, saat 17.00 ile 20.00 saatleri arasında, Kaymakamlık önündeki meydanda, hafızlarca şehit madencilere için Kuran'ı Kerim ve mevlit okutulacak. Hafızların Kuran'ı Kerim ile mevlit okumalarının, 13 Mayıs Çarşamba günü saat 11.00 ile 19.00 saatleri arasında da devam edeceği sendika tarafından açıklandı. Bu iki program haricinde ilçe genelinde hazırlanan başka bir programın bunmadığı öğrenildi.
Facianın birinci yılındaki anma töreniyle ilgili konuşan Kaymakam Bahattin Atçı, "Acı bir olay yaşadık. İlçemizde dengeleri alt üst eden bir olaydı. Türkiye'yi derinden etkileyen bir olaydı. İhtiyaçların karşılanmasına yönelik ciddi adımlar atıldı. Konutlar yapılıyor, emeklilik işlemleri yapıldı, ailelere kadro verildi, her aileye bir kadro verildi. Maaşlar bağlandı. Elim olayın, madencilik sektöründeki büyük olayın bundan sonraki dönem için ders olmasını arzu ediyorum. Gerekli tedbirlerin alınması, herkesin görevidir. İş kazaları azalsın istiyoruz. Büyük ölümlü kazaların olmamasını istiyoruz. Bunun da vesile olmasını dönüm noktası olmasını istiyoruz" dedi.
Maden- İş Sendikası Ege Bölge Şube Başkanı Recep Satır da, şehitlerini duayla anacaklarını, onların yıldönümünde duaya ihtiyaçları olduğunu söyleyip, "Bunun için Kuranı kerim okutturacağız. Organizasyon firmasıyla anlaştık. Ayrıca hem Kaymakamlık önünde hem de mezarlıkta, tavuk, pilav, lokma gibi ikramlarımız olacak. Öyle kitlesel biri yürüyüş olmayacak. Şehitlerimiz ailelerini de davet ettik" dedi. Satır, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin halen faaliyette olan iki maden ocağındaki işçileri için 13 Mayıs gününü tatil ettiği de söyledi.
DİSK VE KESK 16 MAYIS'TA MİTİNG YAPACAK
Soma'da maden faciası için asıl büyük mitingin ise, DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği ve TMMOB tarafından 16 Mayıs Cumartesi günü yapılacağı açıklandı. Bu mitinge siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği öğrenildi.

FOTOĞRAFLI

 

 

[gallery ids="190106,190107,190108"]
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05