Solunum yolu enfeksiyonlarında artış: 8 milyon Alman hasta

Solunum yolu enfeksiyonlarında artış: 8 milyon Alman hasta

Robert Koch Enstitüsü giderek daha fazla sayıda Alman’ın akut solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandırdığını bildirdi.

Almanya'da Noel öncesi dönem, akut solunum yolu hastalıklarıyla seyreden enfeksiyonların sayısındaki artışla gölgeleniyor. Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) verilerine göre korona, soğuk algınlığı ve grip vakaları hala artmaya devam ediyor.

RKI'nin 10 Aralık'a kadar olan durum raporlarına göre ülke çapında yaklaşık 7,9 milyon akut solunum yolu hastalığı tahmin ediliyor. Raporda, "Grip vakaları şimdiye kadar çoğunlukla okul çağındaki çocukları ve genç yetişkinleri etkiledi" deniyor. Geçtiğimiz hafta yaklaşık 26.850 vaka rapor edildi.

Uzmanlar, pandemi sırasındaki hijyen önlemlerinin bağışıklık sistemine zarar vermiş olabileceği iddialarını reddetti ve şu açıklamaları yaptı, “O dönemde kaçınılan enfeksiyonların şimdi telafi ediliyor olması, bağışıklık sisteminin zayıfladığı anlamına gelmez.”

KORONAVİRÜS TARİH OLMADI

Aşılar ve toplumdaki enfeksiyonlar yoluyla sağlanan temel bağışıklığa rağmen, ağır vakalar tamamen geçmişte kalmış değil. Sağlıkçı uzman Leif Sander geçtiğimiz günlerde Rundfunk Berlin-Brandenburg'da (RBB) yaptığı açıklamada, korona enfeksiyonunun hala "oldukça hasta" edebileceğini belirtti. Bu nedenle kalabalık alanlarda belirli ölçülerde dikkat edilmesi gerektiğini önerdi.

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ın son günlerde yaptığı Koronavirüs uyarıları Çarşamba günü Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği Başkanı Andreas Gassen tarafından eleştirildi ve Gassen şunları söyledi: “Uyarılarının ve çağrılarının aciliyetinin aşırı olduğunu düşünüyorum. Ne de olsa artık bir pandemi durumumuz yok.” Gassen, "Koronavirüs ve gribe karşı aşılanma tüm yaşlılar ve risk grupları için mantıklı" dedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT