Sol Parti’de eşbaşkanların geri çekilmesinin ardından: Janine Wissler gözünü liderliğe dikti

Sol Parti’de eşbaşkanların geri çekilmesinin ardından: Janine Wissler gözünü liderliğe dikti

Janine Wissler uzun zamandan bu yana gelecek vaat eden bir aday olarak görülüyordu ve şimdi ringe çıkacağını açıkladı. Wissler, Sol Parti’nin en güçlü lider adayı.

Sol Parti Hessen Eyalet Meclis Grubu Başkanı 39 yaşındaki Janine Wissler bir açıklama yaparak genel başkanlık makamına sıcak baktığını duyurdu. Halen Sol Parti Genel  Başkan Yardımcısı da olan Wissler, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: 

“Yaklaşan parti kongresinde parti liderliğine aday olup olmayacağımı uzun süre düşündüm ve bunu yapmak istediğim sonucuna vardım.”

Sol Parti’nin şu andaki eşbaşkanları Katja Kipping ve Bernd Riexinger, kısa bir süre önce bir açıklama yaparak yeniden aday olmayacaklarını ilan etmişlerdi.

Parti liderliği için adı geçen bir diğer isim ise Thüringen eyalet Meclis Grubu Başkanı Susanne Hennig-Wellsow. Alman Basın Ajansı DPA, Susanne Hennig-Wellsow’un da adaylığını açıklayacağını bildirdi. 

Seçilecek yeni eşbaşkanlar partiyi önümüzdeki yıl sonbaharda yapılacak federal seçime götürecek ve Sol Parti, SPD ve Yeşiller ortaklığında bir “sol hükümet” modelinin kurulup kurumayacağı yönündeki soruyla uzun bir süre meşgul olacaklar. 

+49 - WİESBADEN

FOTO: Arne Dedert / DPA

HABERE YORUM KAT